Líder nemeckej strany zelených vyzval EÚ na poskytnutie azylu Snowdenovi

Berlín 1. júla (TASR) – Volebný líder nemeckej opozičnej strany Aliancia 90/Zelení Jürgen Trittin dnes vyhlásil, že by EÚ mala poskytnúť azyl bývalému spolupracovníkovi americkej CIA Edwardovi Snowdenovi, ktorý je v USA obvinený z odhalenia tajných sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) a v súčasnosti sa nachádza na úteku pred spravodlivosťou v tranzitnej zóne moskovského letiska Šeremeťjevo.

Trittin, ktorý je predsedom poslaneckého klubu Zelených a kandidátom na kancelára za túto tretiu najsilnejšiu politickú stranu v Nemecku, pre nemeckú televíziu povedal, že ho znepokojuje skutočnosť, že Snowden musí hľadať azyl v "despotických krajinách".

"Pre demokratov je bolestivé pozerať sa, ako niekto, kto slúži demokracii a podľa nášho názoru odhalil rozsiahle porušovanie základných ľudských práv, musí hľadať útočisko u despotov, ktorí majú taktiež problém s držiavaním základných ľudských práv," uviedol Trittin, ktorého citovala agentúra Reuters.

"Niekto ako on (Snowden) by mal byť ochraňovaný," povedal Trittin s tým, že Európa by mu mala poskytnúť azyl, pretože európskym občanom poskytol obrovskú službu v podobe odhalenia ich rozsiahleho sledovania americkými tajnými službami.

Trittin podľa Reuters nekonkretizoval, koho mal na mysli, keď hovoril o despotických krajných. Snowden, ktorý z USA do Ruska odletel cez Hongkong, požiadal o azyl Ekvádor. Latinskoamerická krajina poskytla azyl i zakladateľovi servera WikiLeaks, ktorý takisto zverejnil množstvo utajovaných dokumentov USA.

3 cve zsl