Lídri EÚ a USA sa stretnú v novembri na summite v Portugalsku

Brusel 17. augusta (TASR) – Lídri Európskej únie a Spojených štátov amerických sa stretnú v novembri na summite v Portugalsku. Predchádzajúcu schôdzku plánovanú na máj zrušili pre neúčasť amerického prezidenta Baracka Obamu.

Nadchádzajúci summit EÚ-USA sa uskutoční 20. novembra v portugalskej metropole Lisabon na okraji stretnutia hláv štátov NATO.

Prezident Obama by sa mal v Lisabone stretnúť so stálym predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom a s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom.

"Predsedovia Van Rompuy a Barroso sa tešia na príležitosť opäť sa stretnúť s prezidentom Obamom, ktoré by mali potvrdiť transatlantickú agendu a posunúť vpred spoluprácu EÚ a USA v oblastiach spoločného záujmu," uvádza sa v dnešnom vyhlásení EÚ.

Vyhlásenie zdôraznilo význam transatlantického partnerstva v rámci snáh o globálnu prosperitu, ekonomický rast a vytváranie pracovných príležitostí.

Summit EÚ-USA sa mal pôvodne konať 24. mája v Španielsku. Obama však svoju plánovanú účasť zrušil, čo vyvolalo nevôľu Bruselu.

Zdroj: Reuters

1 rsc juh