Lídri EÚ budú na žiadosť Francúzov a Talianov hľadať financie pre utečencov

Brusel 14. októbra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes vyjadrila presvedčenie, že lídri členských štátov EÚ sa na budúcotýždňovom summite v Bruseli dohodnú na uvoľnení nových finančných zdrojov na zabránenie tragédiám ako bola tá, ktorá sa stala pri ostrove Lampedusa.

Summit EÚ bude v dňoch 24. a 25. októbra venovaný digitálnej agende, avšak na žiadosť niektorých štátov, najmä Francúzska a Talianska, sa lídri Únie budú zaoberať aj otázkami v oblasti prisťahovalectva a azylovej politiky.

"V krátkodobom horizonte je potrebné, aby členské krajiny boli súdržné a našli nové zdroje. Slová musia byť sprevádzaná opatreniami," predstavil dnes pozíciu komisie Michele Cercone, hovorca eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej.

Cercone pripomenul, že EÚ už vyjadrila politickú vôľu posilniť solidaritu s krajinami Stredomoria, ktorú sú najviac vystavené fenoménu nelegálneho prisťahovalectva.

EK podľa neho priznáva, že rozpočet a aktuálne dostupné zdroje Európskej agentúry pre riadenie operatívnej spolupráce na vonkajších hraniciach členských štátov EÚ (Frontex), ktoré sú výsledkom dobrovoľných príspevkov vlád členských krajín, nestačia na pokrytie všetkých potrebných operácií.

Komisia zároveň vyzvala členské štáty, aby zvýšili úsilie vedúce k prijímaniu väčšieho počtu utečencov, pre ktorých Malta alebo Taliansko už nemajú dostatočné kapacity. Cercone vyzval nasledovať príklad Nemecka, ktoré sa ponúklo, že prijme 5000 utečencov.

EK zdôraznila, že v strednodobom a dlhodobom horizonte sa musí politika 28-člennej EÚ sústrediť na posilnenie spolupráce s krajinami pôvodu nelegálnych imigrantov a na dôraznejší boj proti zločineckým štruktúram zapojeným do pašovania prisťahovalcov.

Cercone upozornil, že EK analyzuje súbor opatrení, napríklad možnosť, aby imigranti žiadali o medzinárodnú ochranu na konzulátoch krajín EÚ v ich domovských krajinách, alebo zavedenie takzvaných "humanitárnych víz", čo je nástroj, ktorý už používa viacero mimovládnych organizácií na identifikáciu tých najzraniteľnejších kategórií imigrantov, ako sú deti alebo chorí ľudia.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) hy