Lídri EÚ na summite ASEM presvedčajú Áziu, aby znížila protekcionistické bariéry

Brusel/Vientiane 5. novembra (TASR) – V poradí už 9. summit Ázia-Európa (ASEM), ktorého hlavné motto znie "Priatelia pre mier, partneri pre prosperitu", sa dnes začal v laoskej metropole Vientiane. Na summite sa zúčastňuje vyše 30 predsedov vlád a hláv štátov z európskych a ázijských krajín.

"Prechádzame v súčasnosti obdobím ázijského oživovania. Nárast ekonomického obratu medzi Áziou a Európou v rámci globálnej ekonomiky sa za posledné dve desaťročia strojnásobil. Vítame tento vývoj a veríme, že ide o situáciu, ktorá je výhodná pre oba naše svetadiely," uviedol predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso počas otváracieho príhovoru na summite ASEM.

EÚ okrem Barrosa zastupuje aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy. Najrozvinutejšie ázijské ekonomiky zastupuje čínsky premiér Wen Ťia-pao a predseda japonskej vlády Jošihiko Noda.

Barroso vyjadril presvedčenie, že v dobe "vzájomnej prepojenosti," nárast ekonomického obratu medzi Európou a Áziou prispeje k udržateľnosti celkovej globálnej ekonomiky.

Európsku lídri chcú využiť summit v laoskej metropole aj na to, aby požiadali svojich ázijských partnerov zrušiť protekcionistické opatrenia, ktoré sťažujú voľný obchodný tok medzi oboma kontinentmi. Barroso a Van Rompuy chcú okrem toho využiť túto príležitosť na ubezpečenie ázijských lídrov, že najťažšiu etapu finančnej krízy, ktorá zasiahla EÚ sa už podarilo prekonať.

Svoj záujem pridať sa ku krajinám vedúcim ázijsko-európsky dialóg, ktorý v tejto podobe odštartoval pred 17 rokmi, ohlásilo Švajčiarsko a Nórsko a Bangladéš.

Hlavným cieľom fóra OSEM je udržať a posilniť mier a stabilitu medzi krajinami a spoločne prispievať k udržateľnosti ekonomického a sociálneho systému.

V roku 2011 obchodná bilancia EÚ s krajinami, ktoré sú súčasťou fóra ASEM dosiahla 862 miliárd eur, z čoho 532 miliárd eur predstavovali dovozy do krajín EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl