Lídri EÚ sa v noci dohodli, že bankový dozor bude v priebehu roku 2013

Brusel 19. októbra (TASR) – Po vyše desiatich hodinách intenzívnych rokovaní sa lídri Európskej únie a eurozóny dohodli v noci nadnes na tom, že spoločný bankový dohľad bude zavedený "v priebehu" roka 2013. Nepodarilo sa tým presadiť pôvodnú snahu Európskej komisie, aby sa spoločný dohľad nad bankami začal už od 1. januára 2013.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v mene svojich kolegov uviedla, že spoločný bankový dohľad musí byť v roku 2013 dokončený predtým, ako sa začne s priamou rekapitalizáciou problémových bánk, čo bola očakávaná formula, avšak konkrétny dátum, kedy by k tomu na budúci rok malo dôjsť, sa na tomto summite nezrodil.

"Poverujeme našich ministrov financií ambicióznou úlohou, aby vypracovali potrebný právny rámec pre bankový dozor do 1. januára 2013. Samotný centralizovaný dozor nad bankami bude postupne vybudovaný v priebehu roku 2013," povedala Merkelová tesne po skončení prvej časti dvojdňového summitu.

Merkelová tiež potvrdila, že od decembrového stretnutia lídrov EÚ v Bruseli sa očakáva, že poskytne detailnejší kalendár pre hlbšiu ekonomickú integráciu v eurozóne.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh