Lídri EÚ: Smrť bin Ládina robí svet bezpečnejším

Brusel 2. mája (TASR) – Usáma bin Ládin bol zločinec zodpovedný za úkladné teroristické útoky, ktoré stáli životy tisíce nevinných ľudí. V spoločnom stanovisku to dnes uviedli predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

“Jeho smrť robí z nášho sveta bezpečnejšie miesto a dokazuje, že takéto zločiny nezostávajú nepotrestané,” zhodli sa predseda EK a Európskej rady. Deklarovali, že EÚ bude naďalej v boji s terorizmom "stáť plece pri pleci so Spojenými štátmi, medzinárodnými partnermi a našimi priateľmi v moslimskom svete".

Hovorca Európskej komisie na dnešnej tlačovej konferencii v Bruseli odmietol komentovať akúkoľvek zámernú časovú spojitosť s usmrtením bin Ládina, ktoré nasledovalo krátko po sobotňajších náletoch spojencov na Tripolis, pri ktorých zahynul jeden zo synov líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

V odpovedi na otázky novinárov, či Európska únia vydaním stanoviska k zabitiu Usámu bin Ládina upustila od svojho odmietavého stanoviska voči trestu smrti, hovorca EK uviedol, že Brusel aj naďalej trvá na svojom postoji voči hrdelnému trestu, pričom v prípade útokov na sídlo bin Ládina nejde o klasickú popravu, ale v súlade so spoločným stanoviskom Barrosa a van Rompuya o potrestanie kriminálnika zodpovedného za smrť tisícov nevinných ľudí.

(spravodajca TASR Jaromír Novák) juh