Lídri EÚ: Východné partnerstvo je o spolupráci, demokracii, stabilite a obchode

Brusel 27. novembra (TASR) – Spolupráca, budovanie demokracie, prosperity a stability, rozvíjanie vzájomne výhodných obchodných vzťahov, to sú v skratke hlavné prvky výhod užších vzťahov s Arménskom, Azerbajdžanom, Bieloruskom, Gruzínskom, Moldavskom a Ukrajinou, uviedli pred odchodom do Vilniusu predseda Európskej rady Herman van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

V poradí už tretí summit Východného partnerstva sa uskutoční v litovskej metropole v dňoch 28.-29. novembra a spojí hlavy štátov alebo predsedov vlád z 28 členských štátov EÚ s najvyššími predstaviteľmi šestice krajín Východného partnerstva.

Summitu bude predsedať Herman van Rompuy, ktorý bude spolu s Barrosom zastupovať Európsku úniu. Hostiteľom je litovská prezidentka Dalia Grybauskaite, ktorej krajina momentálne predsedá EÚ. Šesť partnerských východoeurópskych krajín bude zastupovať arménsky prezident Serž Sarkisjan, azerbajdžanský prezident Iľham Alijev, gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili, ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, moldavský premiér Iurie Leanca a minister zahraničných vecí Bieloruska Vladimir Makej.

K štátnikom sa na summite pripoja aj predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová, eurokmisár pre rozšírenie a susedskú politiku Štefan Füle a eurokomisár pre obchod Karel De Gucht.

"Naším cieľom je spolupracovať s našimi partnermi v regióne na tom, aby sme krok za krokom vybudovali demokratické, prosperujúce a stabilné susedstvo, založené na zásadách právneho štátu," uviedol Van Rompuy.

Barroso v tom istom dokumente zdôraznil, že Východné partnerstvo prináša zmenu a novú perspektívu pre občanov Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny, a je súčasťou oveľa väčšieho transformačného procesu prebiehajúceho na hraniciach EÚ v poslednom období.

"Za uplynulé roky sa EÚ stala najväčším obchodným partnerom a zdrojom investícií, politickým hráčom a spoľahlivým partnerom pre väčšinu našich východných susedov. Európa a jej východní partneri môžu prekvitať iba ako integrovaný kontinent bez deliacich línií," zdôraznil Barroso.

Od summitu sa očakáva, že dôjde k potvrdeniu asociačnej dohody s Moldavskom a Gruzínskom a k podpisom dohôd o voľnom obchode. Rovnakú dohodu mala vo Vilniuse podpísať aj Ukrajina.

Moldavsko a Gruzínsko začali rokovania o budúcej dohode o pridružení s EÚ v roku 2010, pričom oba štáty očakávajú, že dohoda bude podpísaná najneskôr v roku 2014. Ukrajina, ktorá je v pokročilejšom štádiu vzťahov s EÚ, sa s Bruselom dohodla na dokumente o pridružení v roku 2012, po takmer piatich rokoch rokovaní. Vláda v Kyjeve však týždeň pred vilniuským summitom oznámila, že pozastavila prípravu asociačnej dohody s EÚ, ktorej podpis patril medzi hlavné body tohto summitu.

Tri ďalšie krajiny Východného partnerstva – Arménsko, Azerbajdžan a Bielorusko – majú váhavejší postoj voči nadviazaniu bližších vzťahov s EÚ, respektíve to Brusel, v prípade Bieloruska, odmieta kvôli porušovaniu základných ľudských práv a demokratických princípov.

Východné partnerstvo je projekt navrhnutý Poľskom a Švédskom v roku 2008. Program Východného partnerstva sa začal realizovať 7. mája 2009 na prvom summite tohto zoskupenia v Prahe. Jeho hlavným cieľom je posilnenie vzťahov medzi EÚ a východnými partnermi a prehlbovanie politickej spolupráce a ekonomickej integrácie pri podnecovaní inštitucionálnych a hospodárskych reforiem založených na európskych normách.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl