Lídri Európskej únie privítali výsledok volieb v Turecku

Brusel 13. júna (TASR) – Lídri Európskej únie privítali dnes výsledky parlamentných volieb v Turecku, v ktorých jasne zvíťazila Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) pod vedením premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso v spoločnom stanovisku premiérovi Erdoganovi uviedli, že mu blahoželajú k víťazstvu vo voľbách, ktoré sa konali 12. júna. Zároveň vyjadrili želanie, aby teraz už trojnásobného premiéra Turecka čo najskôr oficiálne privítali na pôde európskych inštitúcií.

„Výsledky volieb otvárajú cestu pre posilňovanie tureckých demokratických inštitúcií a k pokračovaniu modernizácie Turecka v súlade s európskymi hodnotami a štandardmi,“ vyhlásili poprední predstavitelia EÚ. Sú presvedčení, že povolebné obdobie v Turecku bude v znamení nových možností pre nastolenie potrebných reforiem.

Ohľadom úsilia tureckého premiéra prijať novú ústavu, na čo mu výsledok nedeľňajších volieb neposkytol dostatočný mandát bez spolupráce s inými politickými stranami, Van Rompuy a Barroso vyhlásili: „Práce na príprave novej ústavy by sa mali konať na báze čo najširších konzultácií, v duchu vzájomného dialógu a kompromisov a v snahe čo najviac posilniť dôveru medzi Tureckom a členskými štátmi EÚ. Pokrok v tomto smere by mal byť priniesť nové podnety v procese rokovaní o pričlenení Turecka k Európskej únii.“

Turecko odštartovalo rokovania o pričlenení do únie v roku 2005, avšak rokovania boli prerušené takmer na jeden rok kvôli nejasnostiam a slabému pokroku Turecka v kapitole Hospodárska súťaž. Najväčšou prekážkou pre európske ambície Turecka je však nedoriešený cypersko-turecký konflikt, kde Ankara nechce ustúpiť vo viacerých bodoch. Známa je tiež nevôľa veľkých štátov únie ako Francúzsko či Nemecko, ktoré sa neponáhľajú s udelením finálneho rozhodnutia pre vstup Turecka do EÚ.

Poľsko, ktoré preberá rotujúce predsedníctvo únie 1. júla, už dávnejšie vyjadrilo nádej, že počas jeho predsedníctva sa urýchlia šance Turecka na vstup do únie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh