Liga severu sa dištancovala od výrokov europoslanca, ktorý súhlasí s Breivikom

Rím 27. júla (TASR) – Ostrej kritike čelí taliansky europoslanec Mario Borghezio, ktorý v rozhovore pre jednu z rozhlasových staníc označil niektoré z myšlienok nórskeho atentátnika Andersa Behringa Breivika za vynikajúce a všetky za správne.

Politik Ligy severu, ktorý je známy kontroverznými vyjadreniami, síce masakru v škandinávskej krajine odsúdil, uviedol však, že za vyústenie atentátnikových ideí v násilie môže invázia migrantov do Európy.

Borghezio sa dokonca vyjadril, že Breivikove myšlienky o islame a Európe sú porovnateľné s názormi medzičasom zosnulej talianskej spisovateľky a publicistky Oriany Fallaciovej. Podľa jeho slov teraz kvôli činu šialenca dochádza ku kriminalizácii týchto ideí.

Na Apeninskom polostrove vyvolali tieto vyhlásenia pobúrenie.

Líder talianskych zelených Angelo Bonelli avizoval trestné oznámenie na europoslanca. Zákonodarcovia Berlusconiho strany Ľud slobody (PdL) apelovali na šéfa Ligy severu Umberta Bossiho, aby europoslanca vylúčil z radov zoskupenia.

Od Borghezia sa dištancovala i jeho materská politická strana.

Člen talianskej vlády, minister bez kresla Roberto Calderoli, ktorý je nominantom Ligy severu, hovoril o Borgheziových "šialenstvách", ktoré nemajú nič spoločného s politickým smerovaním strany. Liga severu sa za Borgheziove slová oficiálne ospravedlnila Nórskemu kráľovstvu, ako aj pozostalým po obetiach Breivikových útokov vo vládnej štvrti v Osle a na ostrove Utöya, pričom zdôraznila, že vyjadrujú jeho osobný názor a nie postoje strany, uviedol Calderoli.

Solidaritu s kritizovaným europoslancom vyjadril jeho stranícky kolega, europoslanec Francesco Speroni.

Podľa jeho slov "Breivik vyjadril myšlienky, ktoré súvisia s ochranou západnej civilizácie. Ak ide o to, že kresťansko-západnú civilizáciu treba chrániť, súhlasím s týmito ideami, aj keď masaker odmietam," vyhlásil Speroni.

Zdroj: APA

5 12 le juh