Litovská prezidentka sa obáva občianskej vojny na Ukrajine, EÚ zvažuje sankcie

Brusel 19. februára (TASR) – Ukrajina je na pokraji občianskej vojny a medzinárodné spoločenstvo nemôže podporovať takúto situáciu, uviedla dnes litovská prezidentka Dalia Grybauskaite. Lídri EÚ medzitým naznačili možnosť zavedenia sankcií voči Kyjevu.

O možnosti sankcií, na ktoré dnes oficiálne vyzval poľský premiér Donald Tusk, sa bude rozhodovať vo štvrtok v Bruseli. Šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová dnes potvrdila, že zvolala mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí EÚ. Európski diplomati na minulotýždňovom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné záležitosti naznačili, že si vedia predstaviť reštriktívne opatrenia voči Ukrajine, ak dôjde k novým prejavom násilia.

"Budeme zvažovať všetky možnosti vrátane zavedenia sankcií proti osobám zodpovedným za represie a porušovanie ľudských práv," vyhlásila Ashtonová v oficiálnom komuniké.

"To, čo sa deje na Ukrajine, nemožno ospravedlniť, nazvala by som to dokonca zločinom. A obvinila by som z toho obe strany – tak vládu, ako aj časť opozície, ktorá vyprovokovala agresívne akcie, čo viedli ku krviprelievaniu a stratám na životoch," uviedla litovská prezidentka k dianiu na Ukrajine.

Podľa jej slov je viac ako zrejmé, že vláda v Kyjeve sa najnovším vývojom udalostí skompromitovala. Dodala, že medzinárodné spoločenstvo musí začať ráznejšie konať.

"Odsúdenie oboch strán je nevyhnutné. Blížime sa k zavedeniu prísnych sankcií pre celú Ukrajinu. Ak nedôjde k zastaveniu krviprelievania a používania sily, niet pochýb o tom, že svet nebude mať pochopenie pre takúto vládu a pre takúto opozíciu," oznámila Grybauskaite.

Podľa jej slov by prípadné sankcie proti Ukrajine mohli byť prijaté nielen zo strany EÚ, ale aj v širšom medzinárodnom meradle.

Situácia na Ukrajine sa zhoršila po vilniuskom summite Východného partnerstva, ktoré zorganizovalo litovské predsedníctvo v EÚ, a po tom, ako Kyjev na tomto summite odmietol podpísať pripravenú asociačnú dohodu s EÚ.

Ministerstvo zahraničných vecí Estónska v súvislosti s dianím na Ukrajine dnes vyhlásilo, že na dosiahnutie trvalého riešenia politickej krízy na Ukrajine bude potrebné zapojenie neutrálneho sprostredkovateľa.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem