Litva si predvolala veľvyslanca Ruska pre sprísnené kontroly na hraniciach

Vilnius 13. septembra (TASR) – Litva si dnes predvolala ruského veľvyslanca, aby oficiálne protestovala proti sprísneniu hraničných kontrol, ktoré Rusko začalo uplatňovať voči litovským občanom a podnikateľom posledný mesiac. Kontroly obmedzujú vzájomný obchod v čase, kedy sa obe krajiny dohadujú pre obchodné vzťahy s Ukrajinou, informovala agentúra Reuters.

Rusko i Európska únia, ktorej rotujúce predsedníctvo Litva tento polrok zastáva, sa každý pokúšajú presvedčiť Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajinu, aby vstúpili do ich obchodných zoskupení.

Rusko uvalilo obchodné embargá a pohrozilo prerušením dodávok plynu v snahe udržať svojich susedov vo sfére svojho vplyvu.

"Ruský veľvyslanec v Litve bol predvolaný a bolo požadované ukončenie diskriminačných opatrení voči litovským občanom a podnikom," informovala hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí.

Rusko tento týždeň zaviedlo zdĺhavé dodatočné kontroly u tovaru pochádzajúceho z Litvy, bývalej sovietskej republiky, ktorá má strategickú polohu medzi Ruskom a EÚ.

Moskva reagovala minulý týždeň zlostne na vyjadrenie litovského ministra zahraničných vecí Linasa Linkevičiusa, že ruský nátlak na Ukrajinu je neprijateľný.

Prezident litovskej asociácie dopravcov, Aleksandras Kondrusevičius, povedal, že žiaden kamión naložený v Litve neprešiel od štvrtka ráno cez ruskú colnicu. "Povedali nám, že súčasné colné postupy môžu trvať až týždeň," citovala ho agentúra Reuters. Doteraz podľa neho trvali pol dňa.

1 žab