Logom gréckeho predsedníctva v EÚ je plachetnica s odkazom na antické dedičstvo

Brusel 26. novembra (TASR) – Grécko, ktoré od 1. januára 2014 preberie polročné predsedníctvo EÚ, oficiálne predstavilo logo svojho predsedníctva a naznačilo hlavné priority, ktoré bude presadzovať počas šesťmesačného šéfovania Európskej rade. Ústredným heslom nadchádzajúceho gréckeho predsedníctva je: "Európa – Naša spoločná snaha."

"Logo gréckeho predsedníctva je strohé a výstižné," uviedla v pondelok tlačová kancelária gréckeho predsedníctva v Bruseli.

Ide o grafické znázornenie plachetnice v modro-bielom prevedení, čo sú farby gréckej vlajky, pričom logo zároveň tvorí iniciály Európskej únie.

Logo, ktorého pozadím je modrá farba mora, sa snaží symbolicky zjednotiť európske hodnoty a jedinečnú identitu Grécka: pripomína začiatok zjednocovania európskeho kontinentu a spoločnú budúcnosť Európy.

Na modrom pozadí sú motívy v bielej farbe, ktoré naznačujú členitosť gréckeho pobrežia, zatiaľ čo polkruh predstavuje kolísku demokratických tradícií zrodených v Grécku – parlament a antické divadlo. Ide o inštitúcie, ktoré sú znamením nášho spoločného historického a kultúrneho dedičstva.

Plachetnica je aj symbolom bádania a historických zmien, ale aj komunikácie a jednoty. Symbolom spoločného rozhodnutia plaviť sa smerom k spoločnej budúcnosti a prekonávať ťažkosti a búrky.   Ministerstvo zahraničných vecí Helénskej republiky poverilo grécku dizajnérsku skupinu Beetroot navrhnutím loga s výstižnou vizuálnou identitou.

Logo gréckeho predsedníctva oficiálne predstavil v pondelok 25. novembra v Aténach podpredseda vlády a šéf gréckej diplomacie Evangelos Venizelos.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) dem

Logo:

http://gr2014.eu/news/features/logo-presentation-greek-presidency-201 4-european-union#prettyPhoto