Lotyšsko skúpe na občianstvo

 

Krátka správa

Skupina Rusov, Bielorusov a Ukrajincov, ktorá predstavuje viac ako 20% súčasnej populácie Lotyšska, nemá lotyšské štátne občianstvo aj napriek tomu, že mnohí z nich sa v krajine narodili. Kým neprejdú testom znalosti lotyšského jazyka, a kým nezložia prísahu vernosti štátu, občianstvo im udelené nebude.

Podľa nového zákona sa proces naturalizácie stane ešte obtiažnejším. Už tak tažké jazykové testy sú teraz ešte náročnejšie, a ďalšie opatrenia sa Lotyšsko ešte do konca roka chystá prijať.

Táto skupina lotyšského obyvateľstva nemá volebné právo, nemôže byť prijatá do väčšiny verejných úradov v krajine a na vstup do krajín EÚ (okrem Estónska, Litvy a Dánska) potrebuje víza.

Mnohí rodení obyvatelia Litvy, ktorým stále nebolo udelené lotyšské občianstvo, považujú podobné testy za ponižujúce a niektorí sú pristarí na zvládnutie jazykovej skúšky.

Ďalšia z bývalých sovietskych republík, ktorá má podobnú skupinu ne-občanov je Estónsko. Počet týchto obyvateľov prekračuje v oboch krajinách spolu pol milióna.