Lukašenko: Bielorusko je pripravené zlepšiť vzťahy s EÚ

Minsk 16. decembra (TASR) – Bielorusko je pripravené zlepšiť svoje napäté vzťahy s Európskou úniou. Vyhlásil to dnes bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

"Bielorusko je pripravené prijať všetky opatrenia na normalizáciu vzťahov s EÚ," povedal Lukašenko v Minsku na stretnutí s európskymi veľvyslancami. "Teraz je na rade EÚ," citovala bieloruského prezidenta agentúra RIA Novosti.

"Chcel by som ešte raz zdôrazniť, že Bielorusko má veľký záujem o stabilizáciu vzťahov s EÚ. Neexistuje žiadny spôsob, ako by sme si mohli navzájom uniknúť. Budeme musieť spolu žiť ako dobrí susedia," povedal Lukašenko.

Západ obviňuje Bielorusko pod vedením dlhoročného prezidenta Lukašenka z prenasledovania politickej opozície a upierania základných práv a slobôd svojim občanom, najmä slobody prejavu. Lukašenko tvrdí, že obvinenia sú neopodstatnené a že vyvíjanie tlaku na Minsk z tohto dôvodu je zbytočné.

Bielorusko sa stalo terčom sankcií EÚ od roku 1996, dva roky po tom, ako sa Lukašenko stal prezidentom. Sankcie boli následne pozastavené v rokoch 1999 a 2008.

Vzťahy Bieloruska a EÚ sa zhoršili vo februári 2012, keď EÚ rozšírila sankcie voči bývalej sovietskej republike za porušovanie ľudských práv. V reakcii na to Minsk vyhostil poľského veľvyslanca a veľvyslanca EÚ. Na protest proti rozhodnutiu dočasne z krajiny stiahli všetkých ostatných veľvyslancov členských štátov únie.

Vzťahy poškodil aj incident z júla 2012, pri ktorom malé lietadlo švédskej mimovládnej organizácie zhodilo na územie Bieloruska stovky medvedíkov s prodemokratickými sloganmi, apelujúcimi na politické zmeny v krajine.

12 cve gon