M. DRAGHI: ECB je pripravená konať a podporiť zotavovanie ekonomiky

Frankfurt nad Mohanom 9. januára (TASR) – Európska centrálna banka (ECB) je pripravená "rázne konať", a ak to bude potrebné, "využije všetky dostupné nástroje" na podporu slabého zotavovania ekonomiky eurozóny. Vyhlásil to dnes prezident banky Mario Draghi, ktorého citujú agentúry Reuters, AP a DPA.

ECB dnes nezmenila kľúčovú úrokovú sadzbu a ponechala ju na rekordne nízkej úrovni 0,25 %.

Úrokové sadzby ECB zostanú na súčasnej, prípadne ešte nižšej úrovni dlhší čas, skonštatoval šéf banky. Dôvodom je slabý rast ekonomiky a nízka miera inflácie v eurozóne, ktorá sa podľa odhadov centrálnej banky udrží dlhšiu dobu. ECB bude preto pokračovať v politike podpory hospodárskeho rastu dovtedy, dokedy to bude potrebné.

Hrubý domáci produkt (HDP) regiónu, ktorý platí eurom, sa totiž v 3. štvrťroku 2013 zvýšil medzikvartálne len o 0,1 % a miera nezamestnanosti zostala na vysokej úrovni 12,1 %.

Draghi očakáva, že ekonomika sa bude v priebehu roka ďalej zotavovať, ale len pomaly. ECB je preto otvorená všetkým možnostiam, ktoré pomôžu oživiť hospodárstvo. Nespresnil však, aké nástroje chce banka použiť. Analytici špekulujú, že by mohla ponúknuť komerčným bankám lacné úvery pod podmienkou, že začnú poskytovať viac pôžičiek firmám.

Draghi tiež poukázal na fakt, že miera inflácie v eurozóne sa drží hlboko pod cieľovou 2-% hranicou, pri ktorej ECB garantuje cenovú stabilitu. Konkrétne v decembri medziročné tempo rastu inflácie kleslo na 0,8 % z novembrových 0,9 %. Prezident centrálnej banky odhaduje, že inflácia bude nižšia ako 2 % ešte minimálne dva roky.

1 2 3 bal ed