M. DRAGHI: Kríza medzi Ruskom a Západom ohrozuje zotavovanie ekonomiky eurozóny

Frankfurt nad Mohanom 7. augusta (TASR) – Prehlbujúca sa kríza medzi Západom a Ruskom pre jeho aktivity na Ukrajine ohrozuje krehké zotavovanie ekonomiky eurozóny. Povedal to dnes prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi potom, ako banka ponechala hlavnú úrokovú sadzbu na historickom minime 0,15 %. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

„Zvýšené geopolitické riziká, ako aj vývoj na trhoch rozvíjajúcich sa ekonomík, by mohli negatívne ovplyvniť ekonomické podmienky,“ povedal Draghi na tlačovej konferencii. Uviedol, že dôsledky krízy na Ukrajine je zatiaľ „ťažké odhadnúť“, no situáciu by mohli zhoršiť sprísňujúce sa sankcie Západu a odvetné kroky Ruska.

Poukázal najmä na to, že kríza by sa mohla odraziť na cenách energií a na globálnom dopyte po produktoch z krajín eurozóny. Ako ďalšie zdroje napätia spomenul aj situáciu v Gaze, Iraku, Sýrii a Líbyi, no dodal, že rusko-ukrajinský konflikt bude mať na eurozónu, ktorej zotavovanie opísal ako „slabé, krehké a nevyrovnané“, omnoho väčší vplyv.

2 3 dan zll