EK zaregistrovala žiadosť SR o finančnú pomoc na povodňové škody

Bratislava 30. júla (TASR) – Európska komisia (EK) už zaregistrovala žiadosť Slovenska o poskytnutie financií na odstránenie následkov škôd z povodní. "Dostali sme potvrdenie od EK, že prevzali našu žiadosť o poskytnutie príspevku z Fondu solidarity," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii minister zahraničných vecí SR Mikuláš Dzurinda.

Slovensko ju stihlo podľa Dzurindu poslať načas, ešte 16. júla. Posúdená bude štandardným postupom. Pri rozhodnutí o prípadnej pomoci sa však bude prihliadať aj na finančné možnosti európskeho rozpočtu. Minister očakáva, že komisia bude rozhodovať rýchlo a že finančná čiastka bude primeraná.

Podľa podmienok únie môže krajina žiadať o pomoc z Fondu solidarity EÚ, ak škody presiahnu 0,6 percenta hrubého národného dôchodku za posledný vykázaný rok. Hranica pre Slovensko, ktorú musia povodňové škody presiahnuť, je tak stanovená na úrovni 378,21 milióna eur.

Aktuálne škody po májových a júnových povodniach sa odhadujú na 695,1 milióna eur. Najvyššiu sumu nahlásil agrorezort, konkrétne 575,86 milióna eur. Nie sú zatiaľ známe škody, ktoré prípadne vznikli Úradu vlády SR, rezortu kultúry, Úradu jadrového dozoru, normalizačnému úradu a tiež bývalému Ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja SR.

er sb ala gl