M. FLAŠÍKOVÁ BEŇOVÁ: Celoštátna stratégia upravujúca problematiku ľudských…

M. Flašíková Beňová: Celoštátna stratégia upravujúca problematiku ľudských práv mala byť prijatá už dávno

Bratislava 17. decembra (TASR) – Úroveň ochrany ľudských a občianskych práv automaticky súvisí s kvalitou života a demokracie v krajine. Celoštátna stratégia upravujúca danú problematiku v Slovenskej republike mala byť preto prijatá už dávno. Hystéria a strašenie, ktoré sa okolo nej snažia vyvolávať niektorí tzv. aktivisti, sú nepochopiteľné.

Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike má ponúknuť základný koncepčný rámec na riešenie mnohých existujúcich problémov v rámci našej spoločnosti. „Zďaleka pritom nejde len o práva tzv. LGBTI osôb, ako sa nás niektorí snažia dlhodobo klamlivo presviedčať. Upravuje napríklad práva hendikepovaných, čím priamo odpovedá na jednu z požiadaviek tzv. aktivistov. Rovnako sa venuje právam dieťaťa. Na deti a ich ochranu sa pritom odporcovia stratégie odvolávajú snáď najradšej,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová. Dokument sa podľa nej pripravoval veľmi dlho a jeho výsledná podoba napovie, či sa Slovensko uberá smerom k vyspelej modernej spoločnosti alebo naopak niekam inam.

„Protesty proti tejto stratégii, na ktorej príprave sa ich organizátori mali navyše možnosť aktívne podieľať, ale aj čoskoro sa konajúce referendum o obmedzení práv malej skupiny ľudí, ktorá ich ešte ani nestihla získať, svedčia o tom, že to bude práve niekam inam,“ myslí si europoslankyňa. Zo Slovenska to vytvára akýsi malý fundamentalistický ostrovček v strede Európy. „Taký, ktorý má z hľadiska ochrany ľudských a občianskych práv veľký problém posunúť sa do 21. storočia,“ vysvetlila poslankyňa. Ako dodáva, títo tzv. aktivisti ho naopak chcú potlačiť ešte o veľký kus vzad. „Nechcem si ale ani predstavovať, kam by to až malo byť. Verejná podpora niektorých pravicovo extrémistických zoskupení a ich predstaviteľov to však jasne napovedá,“ poznamenala. Dokument upravuje dôležité oblasti týkajúce sa práv žien, či z hľadiska demografického vývoja, práv starších osôb. „Výhradné upriamovanie pozornosti na jednu čiastkovú tému je jasná demagógia. Navyše, opäť raz účelovo prehlbujúca sa nenávisť v rámci slovenskej spoločnosti,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.

TASR informovala poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Flašíková Beňová.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

fed