M. FLAŠÍKOVÁ BEŇOVÁ: Výsledky Ashtonovej práce nie sú lichotivé

Bratislava 23. októbra (TASR) – Rozprava o Islamskom štáte, situácii v severosýrskom meste Kobane a bezpečnostnom riziku zo strany zahraničných bojovníkov pochádzajúcich z Európskej únie (EÚ), ktorá sa uskutočnila v rámci plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu (EP) si vyžadovala prítomnosť vysokej predstaviteľky Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Catherine Ashtonovej sa jej napriek tomu nepodarilo zúčastniť.

Vznikajúce obavy týkajúce sa možného ohrozenia vnútornej bezpečnosti Únie v prípade návratu niektorých bojovníkov Islamského štátu pochádzajúcich z členských štátov EÚ naspäť na jej územie, ako aj hrozby pre civilistov žijúcich v severosýrskom Kobane musia byť prioritnými témami európskej diplomatickej služby. „Je neakceptovateľné, že Catherine Ashtonová nevyužila na záver svojho funkčného obdobia prakticky poslednú možnosť prísť a informovať poslancov o tom, aké konkrétne kroky jej úrad v tejto oblasti momentálne vykonáva,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová.

Pripomenula tiež, že Ashtonová odchádza zo svojej pozície v čase keď sme svedkami viacerých prebiehajúcich konfliktov. „Jeden z nich sa pritom odohráva prakticky neďaleko hraníc Európskej únie. Bohužiaľ to v žiadnom prípade nemožno považovať za lichotivú vizitku jej práce. Zostáva len veriť, že jej nástupkyňa Frederica Mogheriniová bude dôslednejšia a podarí sa jej prispieť k praktickému riešeniu týchto konfliktných situácií,“ zdôraznila europoslankyňa. Podľa nej je zároveň dôležité, že tento významný post bude opätovne zastávať žena. „Ak bude úspešná, môže jednoznačne prispieť k výraznejšej motivácii a tým aj presadzovaniu sa žien v politike,“ myslí si poslankyňa.

TASR o tom informovala Monika Flašíková Beňová, poslankyňa Európskeho parlamentu

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

dra