M. LAJČÁK: Členským štátom EÚ nikto nemôže vziať kompetencie proti ich vôli

Bratislava/Paríž 13. septembra (TASR) – Ak sa členské štáty EÚ rozhodnú delegovať isté kompetencie na Brusel a európske inštitúcie, tak to urobia dobrovoľne. "Nikto nás nemôže prinútiť nasilu, tak únia nefunguje," uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák pre TASR.

Podľa neho pôjde EÚ v hlbšej integrácii iba tak ďaleko, ako o tom rozhodnú jej členské štáty. "To nie je o tom, že niekto zlý v Bruseli nám chce zobrať naše kompetencie a my mu ich nechceme dať," upozornil.

Pripomenul, že Slovensko je pripravené ísť do hlbšej miery európskej integrácie, lebo to považuje za dobrú vec pre európske zoskupenie. "Jasne sa ukázalo, že tu chýbali mechanizmy bankového dohľadu, mechanizmy kontroly nad zodpovednou rozpočtovou politikou. Nie je možné mať jednu menu a 17 fiškálnych politík," dodal s tým, že SR si určite bude chcieť podržať niektoré kompetencie, čo sa týka národného bankového dohľadu nad finančnými inštitúciami, pôsobiacimi na slovenskom území. "Naše banky sú zdravé, preto je dôležité, aby sme mali páku na to, aby sme ich tak udržali aj v budúcnosti," podčiarkol. Slovensko preto bude trvať na tom, aby kontrolné a výkonné právomoci, pri ktorých dokázalo, že si ich vie dostatočne zodpovedne vykonávať samé, vykonávalo i naďalej.

Na margo prechodu k bankovej únii, o ktorej v stredu (12.9.) hovoril v Európskom parlamente predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso, Lajčák poznamenal, že ide o návrh, ktorý Slovensko momentálne analyzuje.

O tom, či je v súvislosti s pokračovaním integrácie a stabilizáciou eurozóny potrebná aj zmena Lisabonskej zmluvy hovoril šéf slovenskej diplomacie aj počas svojej dnešnej pracovnej návštevy vo Francúzsku. Dodal, že na otázku, či ísť do otvárania základných zmlúv EÚ, sa nedá odpovedať jednoznačne. "Pochopiteľne, ak by bola politická vôľa ísť do takej miery prehĺbenia európskej integrácie, že to bude vyžadovať otvorenie zmlúv, tak to bude treba urobiť. Je to však veľmi komplikovaný proces, ktorý môže byť ovplyvnený situáciou v jednotlivých krajinách. V tejto chvíli ešte nie je jasné a rozhodnuté či a kedy nás to čaká," zdôraznil s tým, že tieto otázky by mali byť jasnejšie koncom roka.

er jk