M. LAJČÁK: Cyprus sa svojho predsedníctva zhostil veľmi zodpovedne a aktívne

Bratislava 8. januára (TASR) – Slovensko považuje nedávno skončené polročné predsedníctvo Cypru v Európskej únii za dobré. Ako priblížil minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, Nikózia sa na neho veľmi starostlivo pripravovala. "Bolo to prvé predsedníctvo krajiny, ktorá má obmedzené administratívne kapacity, ale veľmi zodpovedne a aktívne sa tej úlohy zhostila," poznamenal pre TASR.

Poukázal na to, že hlavnú časť agendy tvorili diskusie o rozpočte Európskej únie na roky 2014 až 2020. "Uskutočnilo sa aj veľa rokovaní v zákulisí. Nevnímal som, že by cyperská vnútorná situácia bola nejako konfrontovaná s tým, ako si plnili svoju predsednícku úlohu. Z nášho pohľadu to bolo dobré predsedníctvo," reagoval na niektoré názory, ktoré upozorňovali na to, že pre riešenie ich vážnych vnútorných finančných problémov im nezostalo dostatok času na angažovanie sa v otázkach, ktoré Európa potrebovala.

Krajina sa dostala do vážnych finančných a ekonomických ťažkostí, lebo jej banky investovali veľké sumy do nákupu gréckych štátnych dlhopisov. Odhaduje sa, že na svoju konsolidáciu budú potrebovať 10 miliárd eur. Nikózia už požiadala o finančnú pomoc vo výške 17,5 miliardy eur Európsky mechanizmus pre stabilitu (EMS).

Slovensko sa postaví do čela EÚ v druhej polovici roka 2016, pričom z každého dovtedajšieho predsedníctva sa dá podľa Lajčáka v niečom inšpirovať. Výnimkou nebude ani Cyprus. "Študujeme ich, máme dohodu o bližších konzultáciách, o vyhodnotení skúseností. Kým sú čerstvé, tak sa snažíme vždy nazbierať odporúčania z tých krajín, ktoré ho ukončili," vysvetlil.

Od Írska, ktoré je aktuálnym lídrom európskej dvadsaťsedmičky, minister v prvom rade očakáva ukončenie rokovaní o viacročnom finančnom rámci EÚ a aktívnu prácu na implementácii decembrovej dohody o vytvorení spoločného bankového dohľadu. V prípade Dublinu ide o jeho siedme predsedníctvo od roku 1975. Nesie sa pod heslom – stabilita, pracovné miesta a rast.

er jk