M. LAJČÁK: Gruzínsko je jedna z najúspešnejších krajín Východného partnerstva

Bratislava/Tbilisi 9. apríla (TASR) – Skutočnosť, že gruzínska vláda nekontroluje celé územie krajiny, nie je podľa slovenského šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka dôvodom na to, aby sa jej zabránila podpísať asociačná dohoda s EÚ, ako aj dohoda o voľnom obchode, ktorá tvorí jej osobitnú časť.

"Celá únia uznáva teritoriálnu integritu Gruzínska, čo je aj slovenský postoj. Dohoda sa bude vykonávať na tých častiach územia, ktoré kontroluje vláda, s tým, že keď sa naplnia podmienky, tak sa rozšíri aj na zvyšok územia, teda na Južné Osetsko a Abcházsko," vysvetlil pre TASR.

Podobná prax by sa aplikovala aj v prípade Moldavska, ktorý má problém so separatistickým Podnesterskom. To je od krátkej vojny v roku 1992 prakticky nezávislé. Lajčák ozrejmil, že Moldavsko ponúklo orgánom tohto regiónu účasť na rokovaniach súvisiacich s asociačnou dohodou, s čím Podnestersko súhlasilo. "V Gruzínsku je atmosféra iná, nie sú podmienky na zrealizovanie takéhoto pragmatického kroku, ale model implementácie by bol v zásade rovnaký," dodal Lajčák.

Ten bol 8. až 9. apríla na oficiálnej návšteve v Gruzínsku, odtiaľ sa dnes presunul do Arménska. Jeho poslednou tohtotýždňovou zastávkou je Azerbajdžan. Jednou z dôležitých tém jeho rokovaní je novembrový summit Východného partnerstva vo Viľňuse. "V dostatočnom predstihu si povieme, aké sú očakávania a čo ešte treba dovtedy urobiť," podčiarkol.

Na summite sa očakáva ohlásenie ukončenia rokovaní o asociačnej dohode a dohode o voľnom obchode s Gruzínskom, Arménskom a Moldavskom. V prípade Ukrajiny by sa mohla podpísať, avšak za predpokladu, že EÚ rozhodne, že Kyjev splnil stanovené politické podmienky.

Podľa Lajčáka nová gruzínska vláda, ktorá po októbrových voľbách nahradila predchádzajúci prozápadne orientovaný kabinet, potvrdila pokračovanie v strategickej orientácii na EÚ a NATO.

"Je dobré vidieť, že to nie je záležitosťou jednej politickej strany alebo jednej vlády, ale že to je rozhodnutie celého politického spektra, ktoré má výraznú podporu obyvateľstva," priblížil Lajčák s tým, že im ponúkol slovenské skúsenosti z tejto oblasti.

Ako poznamenal, súčasná vláda demonštruje svoju pripravenosť počúvať a riadiť sa odporúčaniami EÚ. Lajčák označil Gruzínsko za jednu z dvoch najúspešnejších krajín v rámci programu Východného partnerstva. "Prakticky v tejto chvíli už ukončilo rokovania o asociačnej dohode a dohode o voľnom obchode. Úspešne napreduje aj v oblasti vízovej liberalizácie," konštatoval.

Ku krajinám Východného partnerstva patrí Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Gruzínsko, Moldavsko a Ukrajina.

er jak