M. LAJČÁK: Jednoznačným riešením pre Sýriu je dostať obe strany za rokovací stôl

Bratislava 5. septembra (TASR) – Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák vidí aj naďalej priestor na diplomatické riešenie situácie v Sýrii. "Koniec koncov aj ozbrojené konflikty končia za rokovacím stolom," konštatoval pre TASR.

Za jednoznačné riešenie považuje to, aby si obe strany sadli za rokovací stôl a hľadali taký záver, ktorý zastaví krviprelievanie. "A aby mala Sýria vládu, ktorá bude odrážať záujmy, sympatie a podporu celej spoločnosti," dodal.

Na otázku TASR, ako sa Slovensko pozerá na prípadnú vojenskú intervenciu proti Sýrii, Lajčák reagoval, že je na to potrebný silný medzinárodno-právny základ.

Minister sa v piatok a sobotu (6. až 7. 9.) zúčastní neformálneho stretnutia šéfov diplomacií Európskej únie vo Vilniuse. Tam bude prezentovať principiálnu pozíciu SR, že aktivity medzinárodného spoločenstva sa musia opierať o príslušný rámec medzinárodného práva. "Pre krajinu našej veľkosti, našej geografickej lokality je rešpekt pred medzinárodným právom naša zbraň," upozornil. Rovnako nevidí žiadny dôvod na to, aby sa najskôr nepočkalo na závery inšpektorov OSN, ktorí na mieste údajného chemického útoku v blízkosti Damasku, nazbierali vzorky. "Treba počkať na to, aby nás oboznámili s tým, k čomu sa dopracovali. Absolútne nevidím žiadny dôvod na to, prečo by sme sa mali ponáhľať," zdôraznil.

Ako však poznamenal, v prípade, že sa potvrdí použitie chemických zbraní, tak ide o zločin proti ľudskosti, čo je porušením medzinárodného práva a konvencií. "A na to treba zareagovať. Pokiaľ by ale malo prísť k vojenskej intervencii, tak musí mať silný medzinárodno-právny základ," zopakoval Lajčák.

Na neformálne stretnutie by mal do Vilniusu pricestovať aj americký minister zahraničných vecí John Kerry. "Na európskej strane máme informáciu, že sa s ním stretneme v sobotu," potvrdil. Jeho účasť privítal, pretože je podľa neho toho veľa, o čom sa s ním treba rozprávať.

Pôjde zároveň o prvú príležitosť po 21. auguste, keď šéfovia diplomacií členských štátov únie budú spoločne diskutovať o Sýrii. "Pomôže to k vykryštalizovaniu názorov. Samozrejme, že štartovacie pozície jednotlivých štátov sú vždy s nejakými odchýlkami, ale v zásade má každý snahu dopracovať sa k spoločnej pozícii Európskej únie. To robí každého z nás silnejším," uzavrel Lajčák.

er jk