M. LAJČÁK: Mám dôveru ku gréckemu predsedníctvu

Bratislava 19. januára (TASR) – Grécko začiatkom januára prevzalo po piaty raz rotujúce polročné predsedníctvo v Európskej únii. Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák v tejto súvislosti pripomenul ich predchádzajúce štyri, ktoré sa považovali za veľmi kvalitné a úspešné. "Nie je dôvod očakávať niečo iné aj teraz. Priority majú dobre nastavené," konštatoval v rozhovore pre TASR.

Atény sa zamerajú na najpálčivejšie problémy európskych občanov, ako sú imigrácia, zamestnanosť, banková únia a tiež na námornú politiku. Lajčák počas svojej nedávnej oficiálnej návštevy v Grécku hovoril s jeho predstaviteľmi o očakávaniach a ambíciách ich predsedníctva, pričom získal veľmi dobrý pocit z toho, že vedia veľmi presne, čo chcú dosiahnuť.

Hoci otázku ďalšieho rozširovania EÚ nemajú zaradenú medzi hlavné priority, tejto téme sa budú venovať. V prvom polroku by sa malo rozhodnúť o udelení kandidátskeho statusu pre Albánsko. Pri Bosne a Hercegovine je Lajčák skeptický, podľa neho vývoj v krajine nedáva dôvod na optimizmus, čo sa týka pokroku v eurointegračných snahách.

Grécku v podstate zostávajú tri mesiace na interakciu so súčasným Európskym parlamentom, a to ešte pred rozpustením a predvolebnou kampaňou súvisiacou s májovými voľbami. "Aj tam cítim nadhľad a realistické očakávania, ale zároveň vysokú mieru profesionality. Grécki partneri sú naozaj veľmi skúsení diplomati a politici. Mám veľkú dôveru ku gréckemu predsedníctvu,“ podotkol Lajčák.

Neobáva sa toho, že by nezvládlo svoju úlohu, aj keď okrem vážnych ekonomických problémov krajina čelí aj vzostupu radikálnych politických zoskupení. Program ozdravenia verejných financií ide, ako poznamenal minister, podľa plánu. "Čiže toto nevidím ako nejaký negatívny element a vnútropolitický vývoj je kostrbatý vo viacerých európskych krajinách."

Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že v dôsledku hospodárskej krízy sa vo viacerých štátoch objavili populistické hnutia s nacionalistickými a fašistickými prvkami. Za dôležité preto považuje, aby si s týmto fenoménom vedela každá demokratická spoločnosť poradiť. "Chcem vyjadriť nádej, že tak ako sa ekonomická situácia v Európe zlepšuje a bude zlepšovať, tak sa znovu dostanú do popredia štandardné strany a politické postupy," uviedol.

Grécke predsedníctvo v EÚ bude jedno z najmenej nákladných predsedníctiev za posledné roky. Vláda v Aténach na tento účel vyčlenila 50 miliónov eur, pričom ide o náklady týkajúce sa činnosti všetkých ministerstiev, desiatich zasadnutí pracovných skupín na úrovni expertov EÚ a rôznych reprezentačných akcií. Niektoré kultúrne akcie pripravili spolu s Talianmi, ktorí v júli preberú štafetu, a na mnohé činnosti prispeli domáci sponzori.

Minister Lajčák zároveň ocenil prácu predchádzajúceho polročného litovského predsedníctva, ktoré sa podľa neho postavilo k tejto výzve agilne, pričom kompetentne zvládlo koordinovať viaceré náročné témy. Za jeho najmarkantnejší úspech označil schválenie viacročného finančného rámca na roky 2014-2020, ako aj bezchybnú organizáciu vilniuskeho summitu Východného partnerstva.

er ed