M. Lajčák sa zúčastní na stretnutí ministrov EÚ a krajín Východného partnerstva

Bratislava 24. mája (TASR) – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa dnes zúčastní na neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí Európskej únie a krajín Východného partnerstva v poľskom meste Sopoty. Ide o prvé stretnutie ministrov EÚ a programu Východného partnerstva v rámci španielskeho predsedníctva v EÚ.

Zástupcovia diplomacií 27 členských a šiestich partnerských krajín majú prediskutovať budúcnosť programu najmä z pohľadu jeho ďalšieho zamerania a financovania. Slovensko považuje Východné partnerstvo za dôležitý nástroj susedskej politiky EÚ a plánuje z neho urobiť jednu z najdôležitejších priorít svojho predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke, ktoré preberie od 1. júla.

Východné partnerstvo sa rozbehlo v máji minulého roka na summite EÚ v Prahe. Ide o novú formu vzťahov EÚ a jej členských štátov so šiestimi východnými partnermi Európskej susedskej politiky (Ukrajina, Moldavsko, Bielorusko, Arménsko, Gruzínsko a Azerbajdžan). Hlavnou pridanou hodnotou Východného partnerstva je vytvorenie multilaterálneho formátu spolupráce. Partnerstvo neponúka víziu vstupu do Únie, ide o politické pridruženie a ekonomickú integráciu s EÚ.

TASR informoval hovorca rezortu diplomacie Peter Stano.

ala vs