M. LAJČÁK: Slovensko sa na prvej fáze výcvikovej misie EÚ v Mali nezúčastní

Bratislava/Brusel 18. februára (TASR) – Dnešným dňom oficiálne štartuje výcviková misia EÚ v Mali, Slovensko na tejto misii momentálne nie je zastúpené. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák však dnes v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti v Bruseli uviedol, že Slovensko je pripravené pomôcť v jednej z nasledovných rotácií expertov v rámci tejto misie.

"Slovensko v tejto misii nie je zastúpené, lebo tie vojenské spôsobilosti, ktoré sme ponúkali, už boli zaplnené a nie je momentálne o ne záujem," uviedol v rozhovore pre TASR Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie zároveň upozornil, že Slovensko vyjadrilo pripravenosť stať sa súčasťou výcvikovej misie EÚ v Mali v rámci jednej z nasledujúcich rotácií vojenských expertov.

Úlohou vojenských inštruktorov z európskych krajín, ktorých finálny počet by mal dosiahnuť okolo 500 ľudí, bude pomôcť pri výcviku a profesionalizácii malijskej armády, aby táto v budúcnosti mohla úspešnejšie čeliť pokusom o teritoriálne rozbitie krajiny alebo hrozbám voči ústavnému poriadku.

Pätnásťmesačná misia EÚ v Mali, ktorá sa začne s realizáciou výcvikového programu v apríli tohto roku, bude stáť odhadom 12 miliónov eur. Takmer 70 vojenských expertov sa už nachádza v metropole krajiny Bamako, ďalších sto by malo prísť do Mali už na budúci týždeň a do konca marca by sa tam mala sformovať ucelená 500-členná vojenská skupina.

Minister Lajčák upozornil, že aj keď Slovensko v tejto fáze nepomáha vojenskej misii v Mali, nezabudlo na pomoc v humanitárnej časti, ktorá je súčasťou širšieho programu EÚ na pomoc tejto krajine. Lajčák pripomenul, že Slovensko na humanitárnu pomoc pre Mali vyčlenilo 20.000 eur.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh