M. Lajčák: Summit EÚ má potvrdiť spoločnú víziu členských krajín pre budúcnosť

Luxemburg 16. októbra (TASR) – Hlavnými bodmi dnešnej Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu boli témy, o ktorých budú rokovať aj predsedovia vlád a hlavy štátov na tohotýždňovom summite EÚ, uviedol minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Šéf slovenskej diplomacie upozornil, že európski diplomati dnes prostredníctvom videokonferencie diskutovali s predsedom Európskej rady Hermanom Van Rompuyom. Predmetom diskusií bola jeho predbežná správa, ktorú zverejnil v piatok minulý týždeň, ktorej cieľom je posilnenie politickej a ekonomickej integrácie v EÚ.

"Bola to dobrá príležitosť pre prezentáciu národných pozícií a zároveň príležitosť vypočuť si jeho očakávania od nás," uviedol Lajčák.

Van Rompuyov dokument bude súčasťou diskusií lídrov EÚ na summite EÚ Bruseli (18.-19.10), pričom podľa Lajčáka pôjde skôr o akési prvé kolo rozhovorov na túto tému, ktorých finalizácia sa očakáva až na decembrovom summite únie.

Nadchádzajúci summit, kde sa neočakávajú zásadné ekonomické rozhodnutia, bude podľa slovenského ministra zahraničných vecí skôr potvrdením skutočnosti, že členské štáty EÚ majú spoločnú víziu a zdieľajú spoločnú zodpovednosť o budúcnosť EÚ.

Dnešné luxemburské zasadnutie Rady EÚ podľa Lajčáka bolo podnetné aj z hľadiska diskusií o prijímaní legislatívnych opatrení na uplatňovanie politiky súdržnosti v novom finančnom období (2014-2020).

"Aj keď sme nehovorili o samotnom rozpočte, je nevyhnutné, aby sme mali potrebný rámec na jeho uplatňovanie po roku 2014," upozornil Lajčák.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk