M. Povejšil: Lídri EÚ teraz nesmú šetriť časom, ide o poslednú šancu na dohodu

Brusel 7. februára (TASR) – Vedúci Stáleho zastúpenia Českej republiky pri EÚ Martin Povejšil, len niekoľko hodín pred začatím mimoriadneho rozpočtového summitu EÚ v Bruseli uviedol, že ide o poslednú šancu pre európskych lídrov, aby sa dohodli na budúcej finančnej perspektíve. Ak dnešné rokovania zlyhajú, je pravdepodobné, že ďalší podobný summit sa bude konať až po eurovoľbách v roku 2014.

"Pre Českú republiku, podobne ako aj pre ostatných európskych partnerov je dôležité, aby nadchádzajúce rokovanie Európskej rady viedlo k dohode," uviedol Povejšil krátko pred príchodom lídrov EÚ do Bruselu, kde sa po novembrových neúspešných rokovaniach opäť pokúsia nájsť podobu budúceho dlhodobého rozpočtu únie.

Povejšil pripomenul, že z hľadiska jeho krajiny od novembra nenastal názorový posun a Česko si želá, aby európsky rozpočet pre nadchádzajúcich sedem rokov bol úsporný, transparentný a efektívny. A aby bol zameraný na podporu rastu a zamestnanosti s dôrazom na oblasti, štáty a regióny, ktoré to najviac potrebujú.

Český veľvyslanec pri EÚ počas stretnutia s novinármi pripustil možnosť, že lídri EÚ nakoniec k dohode o podobe rozpočtu nedospejú.

"Znamenalo by to, že pravdepodobne sa európska dvadsaťsedmička bude môcť vrátiť k týmto rokovaniam až po voľbách do Európskeho parlamentu, niekedy na začiatku leta alebo na konci jari budúceho roka. A to by znamenalo komplikácie v tom, ako ďalej čerpať európske peniaze," zhodnotil túto možnosť Povejšil.

A dodal, že v tejto chvíli chýba EÚ potrebný právny rámec na to, ako nakladať s európskymi financiami v prípade neprijatia viacročného finančného rámca.

Povejšil uviedol, že očakáva dlhé nočné rokovania premiérov a prezidentov členských štátov, lebo predsummitové reči mali ďaleko k potrebnému kompromisu. Dôležité podľa neho bude najmä to, či sa štátnici pod taktovkou predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya dohodnú na celkových číslach výdavkov a príjmov do rozpočtu.

"Ak budú schopní sa zhodnúť na tom, aký veľký má byť rozpočet, koľko sa bude míňať a aké budú príjmy, tak sa dá počítať s tým, že sa summit nepretiahne až do víkendu," skonštatoval Povejšil. Vzápätí však dodal, že čas je teraz to, čím by mali lídri najmenej šetriť, lebo všetci dobre chápu, že ide o poslednú možnosť na dosiahnutie dohody o dlhodobom rozpočte.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk