M. ROMANCOV: Sankcie plnia svoj účel, V. Putina prekvapili, lebo EÚ si nevážil

Bratislava 2. januára (TASR) – Ekonomické sankcie voči Rusku majú zmysel a prezidenta Vladimíra Putina prekvapili, lebo nečakal jednotný postoj krajín Európskej únie (EÚ). Povedal to v rozhovore pre TASR český politický geograf Michael Romancov.

„Vladimír Putin dával jednoznačne najavo, že si neváži EÚ. Bral ju ako reprezentanta dekadentného západu, ktorý sa utápa v prepychu a nie je schopný žiadnej akcie. Preto ho sankcie prekvapili,“ dodal Romancov.

V roku 2015 bude otázne, či EÚ ostane jednotná v tejto otázke. Romancov v najbližších mesiacoch očakáva, že bude silnieť tlak na zrušenie sankcií. Prímerie na východnej Ukrajine je v tomto smere argument vyhovujúci Rusku. „Preto v tomto roku očakávam, že Moskva bude argumentovať pokojom na Ukrajine, vyzývať k odstráneniu sankcií a návratu k normálnym obchodným vzťahom,“ zdôraznil Romancov.

Ruská ekonomika má v súčasnosti problémy, ktoré spôsobuje pokles cien ropy, pád rubľa aj západné sankcie. Podľa Romancova tento stav naplno ukázal, aká je problematická štruktúra ruského hospodárstva. „Rusko transformovalo na gigantického producenta ropy a plynu. Viac svetu nedokáže poskytnúť. Súčasná kríza rubľa a ruskej ekonomiky má finančný rozmer, ten sa viaže so sankciami a cenami ropy. No zároveň sa obnažili obrovské nedostatky pri riadení ruskej ekonomiky. To už ide na vrub jediného človeka, Vladimíra Putina,“ konštatoval Romancov s tým, že popularita a pozícia ruského prezidenta je stále veľmi silná.

Výrazný pokles hodnoty meny sa ešte nestihol dotknúť väčšiny obyvateľstva. To sa ukáže v najbližších mesiacoch, keď pravdepodobne nastane rast cien, pretože väčšina ekonómov prognózuje Rusku dvojcifernú infláciu. „Keď sa mu do pol roka podarí stabilizovať ekonomiku, bude z najhoršieho vonku. Ak nie, budeme svedkami rastúceho sociálneho napätia. Potom sa ukáže, ako ho bude Putin riešiť,“ uzavrel Romancov.

UPOZORNENIE:

TASR vydáva k správe zvukový záznam.

kva gl