M. ŠEFČOVIČ: Alternatívou pre návrhy EÚ je štátny bankrot Cypru

Brusel 20. marca (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý dnes na konferencii predsedov politických frakcií v Európskom parlamente (EP) zastupoval predsedu EK Josého Manuela Barrosa, lídrov politických skupín informoval, že komisia vyvíja maximálne úsilie na to, aby našla konštruktívne riešenie pre Cyprus stojaci pred finančným kolapsom.

Šefčovič počas konferencie na pôde EP pripomenul, že Európska komisia hľadá možné východiská pre finančnú pomoc Cypru aj potom, ako cyperský parlament vetoval program na poskytnutie záchranného úveru vo výške 10 miliárd eur.

Slovenský eurokomisár v tejto súvislosti upozornil, že Barroso, ako aj komisár pre finančné záležitosti Olli Rehn usilovne hľadajú riešenia pre zadlženú ostrovnú krajinu.

"Naši odborníci sú v tejto krajine. Stále veríme, že riešenie je možné nájsť, ale potrebujeme plnú spoluprácu s cyperskými úradmi. Alternatívou je štátny bankrot a finančné straty pre občanov Cypru. Chceme tomu predísť a prispieť k riešeniu situácie," predstavil Šefčovič názor kolégia komisárov EÚ. Kolégium zasadalo dnes doobeda v Bruseli.

Šefčovič dodal, že si je vedomý požiadaviek zo strany poslancov EP o vytvorenie "širokej debaty" o Cypre, a spresnil, že v komisii proti tomu nenamietajú, ale navrhol, aby do tejto diskusie boli prizvaní aj lídri štátov eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF).

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl