M. ŠEFČOVIČ: Budovanie energetickej únie má strategický význam aj pre Slovensko

Brusel 17. októbra (TASR) – Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, ktorému bol v exekutíve EÚ nakoniec navrhnutý podpredsednícky post pre energetickú úniu, v rozhovore pre TASR potvrdil, že rokovania s Ruskou federáciou budú patriť medzi tie kľúčové v rámci jeho budúcej pracovnej agendy.

„Bude to jeden z kľúčových bodov do budúcnosti. V tomto prípade máme v EÚ viaceré krajiny, ktoré sú vysoko závislé na dodávkach energií z Ruska. Často vidíme, že táto závislosť od jedného zdroja je dôvodom, že máme vysoké ceny energií v rámci EÚ,“ opísal súčasnú situáciu v Európe.

Šefčovič upozornil, že už v najbližšej budúcnosti komisia, ktorej bude členom, bude musieť hľadať krátkodobé riešenie, aby všetci rešpektovali svoje zmluvné záväzky o dodávkach energie, aby domácnosti mali dostatok energií v zimných mesiacoch a aby bolo zaručené normálne fungovanie ekonomík jednotlivých členských krajín.

Z hľadiska dlhodobejšej agendy bude musieť podľa jeho slov únia postupovať takým spôsobom, že zabezpečí diverzifikáciu energetických zdrojov a pokúsi sa zvýšiť svoju hodnotu významného odberateľa energií.

„Chceme sa dostať do silnejšej negociačnej pozície ako jednotný európsky celok,“ opísal Šefčovič jeden z hlavných cieľov energetickej únie.

Potvrdil, že táto politika má aj pre Slovensku strategickú váhu, lebo naša krajina patrí medzi tých šesť, ktoré sú najzávislejšie z pohľadu dodávok energií.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že doterajšia politika únie, ktorá obsahuje možnosť reverzných tokov plynu či prepájanie sa s inými energetickými infraštruktúrami, európskemu spoločenstvu už pomohla a dnes je situácia úplne iná ako v roku 2009, keď boli tiež ohrozená dodávky plynu z Ruska.

„Ak napriek nestabilite na východ od našich hraníc, nemáme výrazné obavy, že by sa situácia z roku 2009 zopakovala. Už to je prvý konkrétny výsledok,“ zhodnotil energetickú politiku únie.

Pre ešte lepšie pozície EÚ do budúcnosti by podľa Šefčoviča mali členské štáty pokračovať v spomenutej diverzifikácii zdrojov, rokovať s viacerými dodávateľmi energií a zabezpečovateľmi energonosičov, vplývať na cenu a nebyť limitovaní tým, „že sme boli historicky závislí od jedného zdroja“.

Šefčovič uviedol, že na základe rozhovorov, ktoré mal so slovenskými podnikateľmi, politikmi a občanmi, dobre vie, že jeden z vážnych ekonomických problémov u nás sú pomerne vysoké ceny energií.

„Jedným z cieľov novej komisie bude to, ako zabezpečiť energiu, ktorá bude spoľahlivá, cenovo dostupná a ktorá zabezpečí konkurencieschopnosť slovenskej a európskej ekonomiky, a ktorá bude čo najčistejšia,“ povedal Šefčovič o výzvach, ktoré ho čakajú v rámci jeho novej funkcie.

O tom, či túto funkciu naozaj získa, budú rozhodovať poslanci Európskeho parlamentu už v pondelok večer (20.10.) na úvod plenárneho zasadnutia europarlamentu v Štrasburgu. Proces „grilovania“, ktorý bude verejne dostupný, zabezpečia poslanci z výborov pre priemysel a energetiku (ITRE), ochranu životného prostredia (ENVI) a dopravy (TRAN).

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop