M. ŠEFČOVIČ: Cyprus sa pripravuje na tvrdú fázu rokovaní o rozpočte EÚ

Brusel 9. augusta (TASR) – Letná dovolenková sezóna v Európskej únii (EÚ) určite neplatí pre cyperské predsedníctvo v EÚ, ktoré musí pripravovať podrobné poklady pre blížiace sa rokovania členských štátov o budúcom sedemročnom rozpočte únie, povedal podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

"Letné mesiace budú určite využité na prípravnú prácu, ktorá sa bude týkať najmä budúcej finančnej perspektívy," uviedol Šefčovič v rozhovore pre TASR.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že na poslednom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli koncom júla bolo prezentované prvé zhodnotenie bilaterálnych rokovaní cyperského predsedníctva s jednotlivými členskými krajinami a komisia zároveň predstavila technickú aktualizáciu zapracovania nových makroekonomických čísel, ako aj finančného zapracovania nákladov vstupu Chorvátska do EÚ.

"Tieto diskusie boli živé a je evidentné, že tých rozdielov ohľadom finančnej perspektívy je veľa. Na jednej strane je tu skupina priateľov kohézie a na druhej strane sú to čistí prispievatelia, ktorí by najradšej videli ten návrh, ktorý je na stole, oveľa nižší," zhodnotil Šefčovič súčasnú situáciu rokovaní o budúcom dlhodobom rozpočte.

Podpredseda EK v tejto súvislosti upozornil, že aj kvôli týmto názorovým rozdielom cyperské predsedníctvo v EÚ počas leta pripravuje stretnutie, ktoré sa uskutoční 30. augusta v Nikózii.

"V polovici augusta cyperské predsedníctvo rozošle materiál, v ktorom bude podčiarkovať hlavné otázky, ku ktorým by sa ministri mali vyjadriť. Aby bolo možné začať so zbližovaním pozícií," uviedol Šefčovič.

Zbližovanie pozícií je podľa neho dôležité aj preto, lebo sa očakáva, že v polovici septembra sa do negociačného balíka, ktorý pripravilo predošlé dánske predsedníctvo v EÚ, doplnia konkrétne čísla.

"A dá sa povedať, že potom nastane horúca etapa veľmi tvrdých rokovaní o tom, ako by mal začať vyzerať európsky rozpočet na ďalších sedem rokov," povedal Šefčovič.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl