M. Šefčovič dúfa, že dohoda o sedemročnom rozpočte EÚ sa zrodí už v októbri

Brusel 17. augusta (TASR) – Cyperské predsedníctvo v EÚ začalo pred niekoľkými dňami posielať pozvánky ministrom členských krajín na neformálne stretnutie Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, ktoré sa uskutoční 30. augusta v Nikózii. Jeho hlavnou témou bude stav rokovaní o príprave budúceho sedemročného rozpočtu EÚ, uviedol podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár v rozhovore pre TASR spresnil, že po augustovom neformálnom stretnutí v Nikózii, cyperské predsedníctvo v EÚ niekedy začiatkom alebo v polovici septembra už predstaví prvé číselné vyjadrenia budúceho dlhodobého rozpočtu únie, ktoré odštartujú novú etapu, oveľa tvrdších rokovaní. „V septembri to budú prvé čísla. Potom sa očakáva, že nastane fáza bilaterálnych stretnutí, ktoré povedie cyperské predsedníctvo a do ktorého sa zapojí aj predseda Európskej rady Herman Van Rompuy,“ uviedol Šefčovič.

Podpredseda EK vyjadril nádej, že snáď už na prvom summite EÚ v októbri dôjde k prvému pokusu o dohodu návrhu rozpočtu na ďalšie sedemročné obdobie. A potom sa očakáva, že túto dohodu by lídri EÚ mali podpísať v decembri 2012 na poslednom tohoročnom zasadnutí Európskej rady. To by umožnilo posunúť návrh budúcej finančnej perspektívy do Európskeho parlamentu, ktorý rozpočet EÚ na obdobie 2014-2020 musí tiež schváliť.

Šefčovič uviedol, že na poslednom preddovolenkovom stretnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti, koncom júla, v mene Európskej komisie veľmi jasne požiadal predstaviteľov členských štátov EÚ, aby ukázali dostatočnú flexibilitu dospieť k dohode o budúcom rozpočte. To by podľa neho bolo dôležitým signálom pre európskych občanov, pre podnikateľov a investorov, že EÚ má solídny rozpočet, ktorý ma potenciál modernizovať európske hospodárstvo a že sa členské krajiny vedia na takejto závažnej otázke dohodnúť.

„Je to rozpočet, ktorý by sme mali vnímať ako nástroj na rast. Hlavne v nových členských krajinách to spôsobuje pozitívne vývojové tendencie. Na Slovensku napríklad 76 % všetkých verejných investícií, ktoré sa realizovali, sa uskutočnili pomocou eurofondov,“ upozornil Šefčovič. A dodal, že dlhodobý rozpočet EÚ je veľmi dôležitý nástroj, a to najmä pre nové členské krajiny, ako investovať do veľkých projektov.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a videozáznam.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop