M. ŠEFČOVIČ: Dúfam, že diskusia o EÚ bude vo Veľkej Británii férová

Bratislava 2. mája (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič verí, že diskusia o Európskej únii (EÚ) bude vo Veľkej Británii férová. "Dúfam, že sa dostane aj pod povrch často veľmi populistických kritík, ktoré na ostrove možno počuť," uviedol pre TASR.

Ako pripomenul, prehlbovanie sa spolupráce v rámci únie v politickej a finančnej oblasti vyvoláva v niektorých krajinách úplne opačný efekt. Jednou z nich je aj Británia, ktorá si snaží držať si určitý odstup. "Ale určite nielen to je dôvodom tej ťažkej debaty v Spojenom kráľovstve," konštatoval Šefčovič. V tejto súvislosti mu však v Británii chýba skutočne férový dialóg o plusoch a mínusoch európskej spolupráce. "Skôr je zdôrazňovaný ten negatívny aspekt," dodal.

Vyjadril presvedčenie, že ak k tomu príde, tak sa počas nej ozvú nielen podnikatelia, ktorí poukážu na dôležitosť jednotného trhu, ale aj študenti, ktorí chcú cestovať bez bariér, či bezpečnostné zložky, ktoré potrebujú mať prístup k bezpečnostným a iným databázam. "Je vždy ľahké povedať, že v tej alebo inej oblasti nechcem spolupracovať, alebo z tejto alebo inej oblasti chcem vystúpiť. Keď sa to rozmení na drobné a príde k praktickým aspektom, tak potom je pohľad často iný," podotkol podpredseda EK.

Britský premiér David Cameron už niekoľkokrát avizoval, že chce prerokovať vzťahy Spojeného kráľovstva a EÚ. Zároveň chce do roku 2017 vypísať referendum o zotrvaní v EÚ. To sa však bude konať najskôr po jeho znovuzvolení v roku 2015.

er gl