M. ŠEFČOVIČ: EK chce intenzívnejšie komunikovať s členskými štátmi o legislatíve

Bratislava 7. marca (TASR) – Európska komisia (EK) chce intenzívnejšie komunikovať o celoeurópskej legislatíve so svojimi členskými krajinami. Ide o prijímanie opatrení na realizáciu Stratégie Európskej únie 2020, ktorá nahradí aktuálne platnú Lisabonskú zmluvu.

"V prvom rade si myslím, že tento rok musíme využiť na to, aby národné parlamenty o tejto možnosti vedeli, aby si tento mechanizmus osvojili a zapájali sa do neho," zdôraznil pre TASR podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič. Práve preto začal jednotlivé krajiny postupne navštevovať. Prvou krajinou bolo tento týždeň Slovensko, nasleduje Portugalsko a Španielsko.

Novú európsku stratégiu prijala EK 3. marca. O tejto tzv. postlisabonskej zmluve budú predstavitelia členských štátov rokovať na tohtomesačnom stretnutí Európskej rady. "Tam sa očakáva, že ju rada odsúhlasí alebo nejakým spôsobom upraví. "Na základe týchto horizontálne stanovených cieľov sa potom budú viesť rokovania medzi komisiou a jednotlivými členskými krajinami o ich individuálnych cieľoch," vysvetlil podpredseda komisie.

Nová stratégia by mala mať stanovené rozdielne ciele pre krajiny tak, aby sa rešpektovala ich rôzna štartovacia pozícia. "Veríme, že sa nám podarí dosiahnuť ciele, ktoré budú realistické, ale zároveň ambiciózne pre jednotlivé členské krajiny, aj keď možno budú rôzne," podotkol Šefčovič. Mali by však splniť spoločný cieľ, teda dostať úniu do veľmi silného konkurencieschopného postavenia.

emu df pop