M. Šefčovič: EÚ nemôže mať v roku 2020 rozpočet ako pred veľkým rozšírením

Brusel 24. septembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes na Rade EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli predniesla niektoré výhrady k novému návrhu cyperského predsedníctva v EÚ ohľadom dlhodobého rozpočtu únie, uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Ocenili sme, že cyperské predsedníctvo predstavilo novú verziu negociačného balíka a zúžilo niektoré možnosti výberu. Dá sa povedať, že sa snaží zúžiť počet otázok, ktorými sa budú musieť zaoberať lídri EÚ počas novembrového mimoriadneho summitu," uviedol Šefčovič v rozhovore pre TASR.

Podpredseda EK zdôraznil, že zo strany komisie bola principiálna výhrada v tom, že cyperské predsedníctvo zopakovalo tézu, že pre dosiahnutie dohody bude potrebné zníženie jednak celkového rozpočtu EÚ na sedem rokov, ale aj zníženie financovania jednotlivých kapitol.

"No a to som v mene komisie odmietol," upozornil Šefčovič.

Slovenský komisár priznal, že aj keď si EK uvedomuje, že rokovania o finálnej podobe sedemročného rozpočtu budú veľmi ťažké, v mene EK zdôraznil skutočnosť, že EÚ predsa nemôže mať v roku 2020 taký rozpočet, aký mala v roku 1990, čiže pred veľkým rozšírením a tiež predtým, než Lisabonská zmluva dala únii nové kompetencie.

"Tieto kompetencie v podstate nie sme schopní napĺňať, lebo ich nemáme finančne pokryté," zdôraznil Šefčovič pozíciu komisie.

Podpredseda EK dodal, že okrem tejto kľúčovej výhrady, boli aj ďalšie komentáre k negociačnému balíku navrhnutému Cyprom, hlavne v tých oblastiach, kde sa komisii zdá, že návrhy, ktoré dala na stôl, sú prostredníctvom tohto balíka zľahčované.

"Zdá sa nám, že tým sa stratí tá ráznosť a modernosť európskeho rozpočtu, ktorý komisia navrhla minulý rok," opísal Šefčovič stanovisku komisie k prebiehajúcim rokovaniam o rozpočte na obdobie 2014-2020.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop