M. Šefčovič: EÚ od pondelka začína dvojaké rokovania s USA

Vilnius 7. júla (TASR) – Európska únia povedie paralelné rokovania s Washingtonom, zamerané na obchodnú dohodu s USA, ako aj na vyšetrenie údajných sledovacích praktík amerických tajných služieb voči úradom EÚ. Potvrdil to dnes podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

Slovenský eurokomisár, ktorý zastupuje EK na neformálnom zasadnutí Rady ministrov EÚ pre zdravotníctvo v litovskom Vilniuse, uviedol v rozhovore pre TASR, že predstavitelia únie sa dohodli s Američanmi na dvojúrovňových rokovaniach.

"Je dobré, aby tento proces bol paralelný. Lebo výhody prípadnej dohody medzi EÚ a USA o obchode a podpore investícií sú také významné pre obe strany, že je potrebné pokračovať v rokovaniach a pracovať na tom, čo občania na oboch stranách Atlantiku potrebujú," uviedol Šefčovič.

Zároveň dodal, že medializovaná kauza o sledovaní občanov a úradov EÚ americkými spravodajskými službami narušila vzťahy dôvery, ktoré by mali byť medzi spojencami.

"Politické reakcie, či už zo strany Európskeho parlamentu alebo národných parlamentov a národných vlád, boli veľmi silné a je prirodzené, že si treba tieto témy vydiskutovať, a preto bude paralelne pokračovať diskusia na expertnej úrovni aj o týchto problémoch," povedal Šefčovič.

Komisár upozornil, že rokovania o dohode o transatlantickom voľnom obchode za EÚ povedie eurokomisár pre obchodné záležitosti Karel De Gucht. A dodal, že už od pondelka rána (8. júla) začne vyvíjať svoju činnosť pracovný výbor EÚ na vyšetrovanie amerických spravodajských aktivít voči Európanom. Vyšetrovanie podľa jeho slov povedie politický tandem v zložení komisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej a komisárky pre spravodlivosť Viviany Redingovej, ktorá sa v rámci svojej agendy stará aj o oblasť ochrany osobných údajov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jam