M. ŠEFČOVIČ: Hospodárska súťaž sa v energetike SR v posledných rokoch zlepšila

Bratislava 30. septembra (TASR) – Hospodárska súťaž sa aj v energetickom sektore na Slovensku v uplynulých rokoch zlepšila. Maloobchodní spotrebitelia začínajú postupne profitovať z liberalizácie trhu. Uviedol to na štvrtkovej (26. 9.) medzinárodnej energetickej konferencii organizovanej Slovenskou nukleárnou spoločnosťou (SNUS) v Bratislave podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

"Na druhej strane je miera zmeny poskytovateľa medzi spotrebiteľmi naďalej nízka a ceny elektrickej energie pre stredne veľkých priemyselných spotrebiteľov patria medzi najvyššie v EÚ. To je samozrejme veľmi dôležitý faktor, ak si pripomenieme, že Slovensko je najpriemyselnejšou krajinou v EÚ – podiel jeho priemyslu na celkovom hrubom domácom produkte (HDP) je najvyšší spomedzi všetkých krajín EÚ – dosahuje až 26 %," konštatoval.

Na Slovensku, podobne ako v ostatných východoeurópskych krajinách, sú podľa neho veľkoobchodné ceny zemného plynu vyššie ako ceny v severozápadnej Európe. "Tam je prístup k viacerým zdrojom zemného plynu a konkurenčné obchodné prostredie je lepšie vyvinuté, čo viedlo k zníženiu týchto cien," dodal.

jal pop