M. ŠEFČOVIČ: Jedným z kľúčových problémov EÚ je školstvo

Bratislava 4. marca (TASR) – Jedným z kľúčových problémov Európskej únie je školstvo, preto jedna z vlajkových iniciatív únie by mala byť zameraná práve na túto oblasť. Uviedol to po dnešnom vystúpení v Národnej (NR) SR podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič.

Ako konštatoval pred novinármi, dokazuje to napríklad fakt, že v prvej stovke najlepších svetových univerzít figuruje veľmi málo európskych. Únia zaostáva aj v počte vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Pokiaľ v EÚ vyštuduje VŠ iba 31 percent mladých ľudí, v USA je to 40 a v Japonsku až 50 percent.

Ďalším problémom je povinná školská dochádzka a stredoškolské vzdelanie, ktoré neukončí každý siedmy Európan. Podľa Šefčoviča je to 15 percent Európanov, čo je vysoké číslo. Dodal, že pre niektoré krajiny bude jeho zníženie pod 10-percentnú hranicu veľmi ambicióznym cieľom. Slovensko do tejto skupiny nepatrí, keďže v tomto sa radí k európskej špičke.

Alarmujúcim ukazovateľom, ktorému sa nevyhla ani SR, je prudké zníženie čitateľskej gramotnosti. Podpredseda EK to pripisuje ére počítačov a počítačových hier. Mladí ľudia vo veku 15 rokov majú totiž ťažkosti s čítaním, pričom každý štvrtý má problém pochopiť čítaný text. "Je evidentné, že školský sektor v celej EÚ bude musieť reagovať na nové výzvy a prispôsobiť tomu vzdelávací proces," domnieva sa.

Dnešné vystúpenie Šefčoviča v NR SR, kde okrem iného hovoril o Stratégii Európskej únie 2020, bolo jeho prvým na pôde národného parlamentu únie. "Týmto symbolickým spôsobom som mohol odštartovať svoje pôsobenie vo funkcii podpredsedu EK, do ktorého pôsobnosti spadá aj spolupráca s národnými parlamentmi," konštatoval. Pripomenul, že predmetný dokument je kľúčovým materiálom, pre ktorý sa bude snažiť EK získať čo najväčšiu podporu aj národných vlád a regiónov. "Európsku ekonomiku budeme môcť naštartovať iba vtedy, keď budeme postupovať spoločne a keď sa za ňu nepostaví iba Brusel, ale aj jednotlivé členské krajiny a hlavne ľudia," upozornil s tým, že Európa sa poučila z predchádzajúcej Lisabonskej stratégie a znížila počet priorít.

Predseda parlamentu Pavol Paška kritizoval niektorých členov zákonodarného zboru, že pri dnešnom híringu nepočúvali vystúpenie Šefčoviča a nevyužili ani priestor na kladenie otázok. Podľa neho išlo o pravú časť pléna, kde sedia opoziční poslanci. Vyjadril presvedčenie, že o rok po júnových parlamentných voľbách to bude lepšie. "Okrem tých, ktorí nemajú záujem o európsku agendu, je tu veľmi veľa kolegov, ktorí sa živo zaujímajú o budúcnosť ľudí," obrátil sa na podpredsedu EK.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam, videozáznam a fotoreportáž.

er zll