M. ŠEFČOVIČ: Komisia sa snaží predísť budúcoročným sporom o korekciu rozpočtu EÚ

Brusel 18. decembra (TASR)- V roku 2013 by sa už nemala zopakovať situácia, že členské štáty EÚ nebudú mať preplatené faktúry za programy, ktoré realizujú prostredníctvom európskych fondov, uviedol dnes podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič.

Šefčovič považuje za veľmi pozitívne, že sa začiatkom tohto mesiaca podarilo dosiahnuť medziinštitucionálnu dohodu (medzi Európskym parlamentom, EK a Radou) o úprave rozpočtu EÚ na rok 2012 a pripraviť solídny rozpočet na rok 2013, aj keď návrh komisie pre budúcoročný rozpočet únie bol o niekoľko miliárd eur vyšší, než je uvedené vo finálnom dokumente.

"Dúfam, že aj po negatívnych skúsenostiach, ktoré zažili jednotlivé členské krajiny, najmä tie, ktoré sú prijímateľmi kohéznej pomoci, sa na budúci rok už podobná situácia nezopakuje," uviedol Šefčovič.

Slovenský eurokomisár dodal, že z tohto hľadiska je dôležité, že sa podarilo dosiahnuť politickú dohodu medzi všetkými európskymi inštitúciami, že ak by malo na budúci rok opäť dôjsť k výpadkom financovania, ako sa to stalo v novembri a v decembri tohto roku, tak sa riešenie bude hľadať oveľa rýchlejšie.

"Chceme predísť situáciám, aké sme videli tohto roku, keď napríklad študenti mali obavy, či ich pobyty cez program Erasmus budú zrealizované. A mal som aj desiatky telefonátov z jednotlivých miest a obcí, ktoré mali veľké obavy, či sa ekonomicky prenesú do ďalšieho roka, keď faktúry, ktoré mala preplatiť Európska komisia, neboli uhradené," zhodnotil situáciu Šefčovič.

Aj napriek prijatým opatreniam však nevylučuje, že na budúci rok problémy s nepreplácaním čerpaných eurofondov nevzniknú. Pripomenul, že z veľkej miery sú programy na budúci rok už pokryté, ale presnejšie to bude EK vedieť až v druhej polovici roku 2013.

"Situácia je určite lepšia, ako bola tohto roku. Je narozpočtovaných viac finančných zdrojov a rozpočet je oveľa realistickejší, ako bol pre tento rok. A máme už aj politickú garanciu, že by sa takéto problémy riešili. Ale vždy ide o rozhodnutie kvalifikovanou väčšinou členských krajín," povedal Šefčovič.

A zdôraznil, že za posledné tri roky každé rokovanie o ročnom rozpočte EÚ bolo sprevádzané veľkou drámou a nedá sa vylúčiť, že k určitému napätiu ohľadom rozpočtových úprav dôjde aj na budúci rok.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop