M. ŠEFČOVIČ: Májový summit EÚ sa zameria na hospodárske reálie Európy

Brusel 9. mája (TASR) – V utorok (8.5.) diplomati Európskej únie potvrdili, že mimoriadne zasadanie Európskej rady sa bude konať 23. mája. Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič tvrdí, že lídri členských štátov EÚ sa počas neformálnej večere budú zaoberať najmä aspektmi hospodárskeho oživenia Európy.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy pred niekoľkými dňami ako prvý naznačil, že chce zvolať mimoriadny summit zameraný na prorastovú politiku EÚ.

Šefčovič pre TASR potvrdil, že summit bol dohodnutý v posledných dňoch a že bude zároveň aj dôležitou prípravou európskych štátnikov pre summit G20, ktorý sa bude konať o niekoľko dní neskôr v mexickom Los Cabos (18. a 19. jún).

"Je to aj polčas medzi jarným summitom EÚ, ktorý sa venoval európskemu hospodárstvu a medzi júnovým summitom, kde sa budú prijímať dôležité rozhodnutia ohľadom konkrétnych odporúčaní pre jednotlivé členské krajiny, na čo sa majú zamerať vo svojich reformných programoch," povedal Šefčovič o dôvodoch mimoriadneho májového stretnutia európskych lídrov.

Slovenský komisár priznal, že májový summit je aj reakciou na novú politickú realitu v EÚ, ktorá nastala najmä zmenou mocenských pomerov vo Francúzsku, ale dôraz bude predovšetkým na hospodárske reálie.

Summit bude podľa neho aj o tom, akým spôsobom je ekonomický vývoj v Európe nerovnomerný. Upozornil, že sú v EÚ krajiny, ktoré už recesiu majú za sebou a kde ekonomika rastie. Potom sú tu štáty, kde je oživenie na polceste, ale aj také, ktoré nedokážu prekonať špirálu, ktorá ťahá ich ekonomiky čoraz nižšie a s čoraz väčšími sociálnymi následkami.

"Aj z tohto dôvodu bude potrebné, aby lídri hľadali spôsob, ako túto situáciou zastabilizovať. Ako nastaviť európsku ekonomiku tak, aby sa naša prognóza, naštartovanie ekonomiky v druhej polovici roka, naozaj splnila," zhodnotil Šefčovič význam pripravovaného summitu.

Kolégium komisárov v utorok pripravilo materiál s názvom "Akcia pre rast," ktorý bude základom pre diskusie európskych lídrov a v ktorom sa Európska komisia zamerala na oživovanie ekonomiky. Podľa Šefčoviča komisia v tomto materiáli zdôrazňuje skutočnosť, že konsolidácia verejných financií musí byť sprevádzaná aj prorastovými politikami.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop