M. ŠEFČOVIČ: Posudzovanie rozpočtov krajín EÚ môže vyvolať búrlivé reakcie

Brusel 28. augusta (TASR) – Európska komisia (EK) vo svojom súčasnom zložení chce čo najúčelnejšie a najhospodárnejšie využiť posledný pracovný semester pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP). Uviedol to podpredseda EK Maroš Šefčovič.

Voľby do europarlamentu, ktoré poznačia aj zloženie budúcej komisie, sa budú konať koncom mája budúceho roka.

Šefčovič v rozhovore pre TASR pripomenul, že začiatkom júla, počas stretnutia EK s litovským predsedníctvom v EÚ, sa komisári zaviazali k hospodárnemu využitiu zostávajúceho času, pričom najväčšou prioritou EK bude dobudovanie bankovej únie.

"Bol veľký záujem prijať návrh na európsky rezolučný mechanizmus pre bankový sektor ešte pred letnou prestávkou a urobíme maximum pre to, aby sa ministri financií dohodli na platnosti mechanizmu už od budúceho roka," zdôraznil slovenský eurokomisár.

Medzi ďalšie opatrenia, ktoré chce EK v rámci posilňovania jednotného trhu presadiť, podľa Šefčoviča patrí odstraňovanie bariér v oblastiach, ktoré sú katalyzátorom pre hospodársky rast.

Podpredseda EK upozornil, že na jeseň tohto roka prvýkrát nadobudne platnosť pravidlo, keď komisia bude vydávať hodnotenia národných rozpočtov. Priznal, že je to citlivá téma pre členské krajiny EÚ a komisia sa bude snažiť intenzívne komunikovať s národnými vládami a parlamentmi, že ide o spoločné opatrenie, na ktorom sa členské krajiny dohodli spoločne s EP. Snahou komisie je, aby bol tento proces správne pochopený aj na národnej úrovni.

"Časový rozvrh bude veľmi náročný. Už okolo 15. októbra by členské krajiny mali zaslať komisii na posúdenie návrhy štátnych rozpočtov, ktorá by k nim mala vydať stanovisko už do 30. novembra. Stanovisko bude konzultované aj na zasadnutí ministrov financií EÚ. Očakáva sa, že rozpočty v krajinách eurozóny na rok 2014 budú prijaté už do konca tohto roka," spresnil Šefčovič.

Komisár priznal, že ide o náročný kalendár a že komisia očakáva búrlivé politické diskusie.

"Často sa stáva, že opatrenie prijaté na celoeurópskej úrovni je potom s prekvapením vnímané v členských krajinách. Budú sa pýtať, prečo by komisia mala posudzovať národné rozpočty a čo tým sleduje, ale je to opatrenie, ktoré je v plnom súlade s novým a lepším riadením hospodárskych záležitostí v rámci EÚ. Aby sme sa vyhli situáciám, ktoré sme riešili v predošlých rokoch, keď zle nastavené a netransparentné rozpočty a riskantná rozpočtová politika niektorých členských krajín dostali do zlej situácie tak našu spoločnú menu, ako aj celkovú hospodársku situáciu v EÚ," vysvetlil Šefčovič.

A dodal, že práve preto bolo prijaté rozhodnutie, aby sa národné rozpočty pripravovali transparentne, s jasnými číslami a aby národní poslanci mali jasné informácie o tom, ako ich návrh rozpočtu vnímajú ostatní partneri v EÚ a aké odborné stanovisku k tomu zaujímajú.

V súvislosti so Slovenskom Šefčovič uviedol, že bude záležať od toho, ako bude predstavený návrh štátneho rozpočtu. Pripomenul, že predseda vlády SR Robert Fico, ako aj minister financií Peter Kažimír na pôde EK deklarovali, že chcú splniť kritériá Paktu stability a rastu EÚ a znížiť deficit štátneho rozpočtu pod 3 % HDP v budúcom období, čo by sa malo odraziť aj v návrhu nášho štátneho rozpočtu.

"Tento návrh bude komisia podrobne skúmať a verím, že politický záväzok sa premietne aj do rozpočtovej matematiky," uviedol Šefčovič.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl