M. ŠEFČOVIČ: SR by mala posilniť kompetencie ministerstva zahraničných vecí

Bratislava 12. apríla (TASR) – Návrh na posilnenie úlohy slovenského ministerstva zahraničných vecí v oblasti koordinácie a tvorby európskej politiky a legislatívy dnes prezentoval slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Rezort diplomacie by sa tak podľa neho mohol v budúcnosti transformovať na ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

"Bol by to trend, ktorý by jednak odrážal nové postavenie, ktoré SR v rámci EÚ má, a dodalo by to aj nový vnútropolitický rozmer tomuto ministerstvu." Šefčovič to uviedol na Výročnej konferencii zahraničnej politiky SR, ktorá sa dnes konala v Bratislave.

Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za administratívu a medziinštitucionálne vzťahy pripomenul, že rezort diplomacie už pôsobí ako koordinátor pre prípravu inštrukcií pre slovenských zástupcov v rámci únie.

Pre čo najlepšie využitie potenciálu, ktorý členstvo SR v EÚ poskytuje, sa Šefčovič vyslovil aj za hĺbkový "audit" tohto členstva. Konštatoval pritom, že v rámci EÚ funguje veľmi veľa programov a rozpočet Európskej komisie je rozdelený na mnoho sekcií.

"Myslím si, že je potrebné, aby jednotlivé ministerstvá veľmi pozorne vyhodnotili, ako sa na týchto jednotlivých programoch zúčastňujeme, či nám vyhovujú, a ak nie, aké sú dôvody a ako môžme tento potenciál využívať lepšie," uviedol bývalý veľvyslanec SR pri EÚ. Vyjadril presvedčenie, že v mnohých programoch by Slovensko mohlo byť aktívnejšie, prípadne, že niektoré programy sú zastarané a je treba žiadať ich zmenu.

Eurokomisár tiež navrhol otvorenie slovenskej kancelárie pre vedu a výskum v Bruseli po vzore iných krajín vrátane Českej republiky. Okrem iného by to pomohlo slovenským subjektom pri budúcom využívaní európskych financií na podporu vedy a výskumu.

hol ed