M. ŠEFČOVIČ: V administratíve EÚ ušetríme miliardu eur

Brusel 1. júla (TASR) – Podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič počas štvrtkového (30. 6.) stretnutia so slovenskými novinármi priznal, že je v posledných dvoch dňoch pravdepodobne najvďačnejším terčom rozčúlených stoviek e-mailov zo strany zamestnancov európskych inštitúcií. Môže zato ním predložený plán finančných úspor, ktorý sa priamo týka personálu euroinštitúcií.

Vo svojom príhovore k zamestnancom Európskej komisie, ktorý dostali vo forme e-mailu, Šefčovič zdôraznil, že v rámci pripravovaného viacročného finančného rámca EÚ na obdobie rokov 2013 – 2020 budú nevyhnutné aj škrty v administratívnych výdavkoch. Tie predstavujú iba 5,8 percenta z celkových výdavkov EÚ, avšak práve to, koľko únia míňa na administratívu a funkcionárov, je pod najväčším drobnohľadom Európskeho parlamentu (EP) a najcitlivejšie z hľadiska verejnej mienky počas pretrvávajúcej ekonomickej krízy.

"Chceli sme ukázať, že európske inštitúcie a personál sú úzko spojené s ostatnými Európanmi a že pozorne sledujeme situáciu v iných národných štátnych službách. Chceme ukázať svoju solidaritu a spojitosť s európskymi občanmi," povedal Šefčovič.

Pripomenul, že niektoré z opatrení, ktoré boli v tomto pracovno-právnom poriadku, sú už skutočne zastarané a treba ich obnoviť, aby bolo možné európsku službu zmodernizovať.

"A koncom budúceho roka vyprší platnosť metódy na výpočet platov a penzií, a preto sme sa rozhodli všetky tieto otázky spojiť s tým, ako bude naformulovaná kapitola pre administratívne výdavky v budúcej finančnej perspektíve," vysvetlil slovenský eurokomisár.

Na poznámku, že ním navrhované opatrenia sa mnohým zdajú iba symbolické a málo dôrazné, Šefčovič odpovedal, že nejde len o symbolickú úpravu, ale o opatrenie, ktoré v konečnom dôsledku pre rozpočet EÚ ušetrí miliardu eur.

"O päť percent znížime počet pracovníkov nielen v Európskej komisii. Navrhujeme, aby sa to týkalo všetkých inštitúcií a agentúr únie. Fakt je ten, že v priebehu piatich rokov päť percent ľudí odíde a ich prácu budú musieť vykonať tí, ktorí zostanú. Aj preto sme pristúpili k zvýšeniu pracovného času a neskoršiemu odchodu do dôchodku, aj preto to nie je len symbolická úprava," povedal Šefčovič.

Slovenský eurokomisár vysvetlil, že veľká administratívna reforma sa uskutočnila už v roku 2004, keď sa zaviedli nižšie platy pre začínajúcich úradníkov, urobili sa úpravy v kategóriách úradníkov a to doteraz prinieslo úspory vo výške 3 miliardy eur. Do roku 2020 to bude v prepočte ďalších 5 miliárd eur.

"Návrhy, s ktorými prichádzam ja a ktoré potvrdila Európska komisia, by mali priniesť ďalšiu miliardu úspor. Budeme tak môcť deklarovať, že počas celej budúcej finančnej perspektívy budú aktívne administratívne výdavky zmrazené. A chcel by som vidieť inú administratívu, v nejakom členskom štáte EÚ, ktorá dokáže niečo podobné," uviedol Šefčovič.

Podpredseda EK očakáva, že protestné a nátlakové akcie odborárskych skupín zamestnancov Európskej komisie a iných inštitúcií budú v najbližších dňoch pokračovať, avšak Európska komisia vo svojom návrhu na úsporné opatrenia v administratíve nezmení nič.

* * *

Plánované úspory v administratíve sa týkajú najmä päťpercentného znižovania stavu funkcionárov v najbližších piatich rokoch. Ďalej je to posunutie vekovej hranice odchodu do dôchodku pre stálych zamestnancov zo 63 na 65 rokov (v prípade predčasného odchodu do dôchodku z 55 na 58 rokov). Kto si to želá, môže pracovať až do veku 67 rokov. Pre zamestnancov európskych inštitúcií sa predĺži pracovný čas z terajších 37,5 hodiny na 40 hodín týždenne bez finančných príplatkov. Zmení sa aj metóda na výpočet platov a dôchodkov, keď do terajšieho koša ôsmich krajín, podľa ktorých sa výpočet robí, pribudnú aj Poľsko a Švédsko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon gl