M. ŠEFČOVIČ: Van Rompuyov návrh je o 20 mld. eur nižší oproti súčasnému rozpočtu

Brusel 20. novembra (TASR) – Návrh predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya o škrtoch v budúcom sedemročnom rozpočte EÚ predstavuje skutočné zníženie dlhodobého rozpočtu únie o sumu 20 miliárd eur. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič po skončení rokovania Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli.

Van Rompuy týždeň pred konaním mimoriadneho summitu EÚ o dlhodobom rozpočte únie (22. a 23. 11.) rozoslal členským krajinám dokument, v ktorom navrhuje skresanie sedemročného financovania politík EÚ o 75 miliárd eur oproti pôvodnému návrhu EK. "Voči terajšej finančnej perspektíve to predstavuje zníženie rozpočtu EÚ o 20 miliárd eur," vyčíslil Šefčovič.

Slovenský eurokomisár dodal, že nespokojnosť EK s týmto podstatným znížením financovania vyplýva aj zo skutočnosti, že na budúci rok do EÚ vstúpi Chorvátsko, na základe Lisabonskej zmluvy dostali európske inštitúcie oveľa viac úloh do budúcnosti a okrem toho sa očakáva kvalitná expertíza zo strany komisie, pokiaľ ide o nové ekonomické riadenie v rámci únie.

Podľa Šefčoviča bude veľká snaha zo strany EK, aby sa rokovania o rozpočte vrátili k vyváženejšiemu výsledku. "Počas pracovnej večere s Van Rompuyom som povedal, že rozumieme, prečo predniesol svoj návrh, že je dôležité, aby sa vytvorila lepšia atmosféra na summite. Ale zároveň som vyjadril vieru, že na poslednom kole rokovaní sa podarí presvedčiť našich partnerov z klubu čistých prispievateľov, že v čase krízy je potrebné využiť európsky rozpočet na to, aby sa podarilo znovu naštartovať ekonomický rast," povedal Šefčovič.

Van Rompuyov rozpočtový návrh sa podľa EK dá vnímať ako prienik záujmov všetkých strán, pričom komisia oceňuje najmä skutočnosť, že výdavkové časti sledujú modernizačnú logiku, ktorú do návrhu dali práve jej predstavitelia.

Šefčovič zdôraznil, že dohoda na budúcom sedemročnom financovaní únie sa musí dosiahnuť na úrovni všetkých 27 členských štátov, avšak netreba zabúdať, že silným spolupartnerom je v tomto smere aj Európsky parlament a sociálni partneri. Europarlament pritom jednoznačne podporuje návrh komisie na rozpočet v sume 1,033 bilióna eur a podľa Šefčoviča sú s takouto podobou financovania spokojní aj predstavitelia európskych zamestnávateľských a odborových zväzov.

"Toto všetko by malo byť v poslednej fáze rokovaní o rozpočte zohľadnené," uviedol Šefčovič a priznal, že nadchádzajúce rokovania so všetkými európskymi lídrami budú mimoriadne náročné.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gl