M. ŠEFČOVIČ: Výnimku pre čerpanie eurofondov v SR by sme mohli schváliť na jeseň

Bratislava 18. júna (TASR) – V septembri alebo októbri tohto roka by mohlo byť jasné, či Slovensko dostane jeden rok navyše na čerpanie eurofondov, ktoré sa mali minúť do konca tohto roka. SR dostala spolu s Rumunskom v rámci Európskej rady prísľub, že dôjde ku zmene nariadenia Európskej komisie (EK), ktorá odklad umožní.

"Netrúfam si ani ja odhadnúť, aký bude definitívny výsledok, pretože takisto, ako do toho vstupuje Európsky parlament, tak do toho vstupuje aj Rada členských krajín," povedal dnes na tlačovom brífingu v Bratislave počas medzinárodnej konferencie s názvom EÚ fondy: Investícia do budúcnosti podpredseda EK Maroš Šefčovič. Ako dodal, pre komisiu je dôležité, aby bol politický záväzok daný Slovensku splnený.

Situácia sa skomplikovala po tom, ako o ročný odklad termínu na vyčerpanie eurofondov prejavili záujem aj iné krajiny. Podľa premiéra Roberta Fica je takýchto štátov EÚ, ktoré meškajú s čerpaním eurofondov, pomerne veľa. "Mohol by som uviesť aj Českú republiku, aj Maďarsko a ďalšie a ďalšie," povedal na brífingu Fico.

Ako dodal, dokument o zmene nariadenia sa momentálne nachádza v Európskom parlamente (EP), pričom zástupcovia SR vyvíjajú všetky iniciatívy smerom k spravodajcovi tohto materiálu. Je ním europoslanec za Českú republiku, ktorá má podľa Fica takisto záujem do procesu schválenia vstúpiť. "Čiže narážame na rôzne diplomatické prekážky," podotkol predseda vlády SR.

Zároveň však načrtol možné riešenie problému. Cestou, ako pomôcť Slovensku a iným krajinám dočerpať eurofondy načas, by mohlo byť zvýšenie flexibility. Keby totiž existovala väčšia pružnosť pri spôsobe, ako financie minúť, nebolo by podľa premiéra nutné žiadať o predĺženie termínu. "Pretože my vieme popresúvať peniaze z fondov do fondov," zdôraznil Fico.

UPOZORNENIE:

TASR ponúka k správe zvukový záznam.

Obrazová redakcia TASR vydáva k správe fotoreportáž a videozáznam.

har gl