M. Šefčovič: Zmena Lisabonskej zmluvy bude veľmi náročná

Bratislava 26. apríla (TASR) – Jednou z otázok, ktorá sa často spomína s hlbšou európskou integráciou, je aj novelizácia Lisabonskej zmluvy. K tejto otázke sa má na jeseň vyjadriť Európska komisia (EK) pri predstavení vízie na ďalšie roky. Pre TASR to uviedol podpredseda EK Maroš Šefčovič.

"Uvedomujeme si však, že zmena Lisabonskej zmluvy bude veľmi náročná, lebo si vyžaduje veľmi rozsiahle rokovania, ratifikáciu vo všetkých národných parlamentoch a navyše referendá v niektorých členských krajinách EÚ," priblížil.

Ako dodal, únia sa snaží dosiahnuť maximum spolupráce na základe súčasných zmlúv, pričom sa presne zadefinujú tie témy, ktoré sa dajú riešiť len po zmene Lisabonskej zmluvy. To však bude podľa neho závisieť aj od politickej vôle v Európe po budúcoročných voľbách do Európskeho parlamentu a ako k tomu pristúpi EK v novom zložení. "A hlavne či členské štáty budú pripravené na takýto významný krok už v tomto období, alebo či sa zamerajú na prinavrátenie dôvery voči európskej ekonomike a stabilizovaniu situácie a potom sa pristúpi k ďalšej etape, ktorá si bude vyžadovať aj zmenu zmlúv," konštatoval Šefčovič.

er jk juh