M. Smolková sa obáva radikalizácie EP, M. Mikolášik o žiadnej hrozbe nevie

Brusel/Bratislava 3. decembra (TASR) – Europoslankyňa Monika Smolková (Smer-SD) sa obáva, že v Európskom parlamente (EP) bude po budúcoročných voľbách viac radikálov ako doteraz. Jej kolega Sergej Kozlík (ĽS-HZDS) to tak extrémne nevidí. Miroslav Mikolášik (KDH) zas tvrdí, že o žiadnej hrozbe nevie. Europoslanci reagovali na otázky týkajúce sa narastajúceho extrémizmu v Európe a možný zvýšený výskyt radikálov v novom zložení EP.

"Bohužiaľ, hrozbu vidím, pretože mám pocit, že Európa sa radikalizuje, a výrazne. Preto je potrebné z každej strany otvorene hovoriť s občanmi, čo to môže priniesť, ak by nastalo to, že začne prevládať radikalizmus," povedala Smolková. Podľa nej dnes mnohí ľudia nemajú dostatok poznatkov.

Kozlík vidí za nárastom extrémizmu napríklad pretrvávajúcu krízu, ako aj neschopnosť Európy riešiť vlastné problémy. "Nie celkom dobre zvláda prílev migrantov, nezvláda vlastné sociálne problémy. A to je živná pôda pre populistov, extrémistov a ďalšie takéto skupiny," uviedol Kozlík. Podľa neho pomôže aktívne riešenie problémov.

Pripúšťa, že po budúcoročných eurovoľbách môže byť v EP viac radikálov, ale dramatický výsledok nepredpokladá. "Skôr pôjdu voliť ľudia, ktorí sú skôr zorientovaní a ktorí majú k európskym myšlienkam bližšie. Myslím si, že to nebude také extrémne, ako sa očakáva," vysvetlil.

Mikolášik o žiadnej hrozbe extrémizmu podľa vlastných slov nevie. "V EP necítime nejaké nálady, ktoré by mali smerovať k postojom, ktoré by mali byť v prospech extrémistických názorov," uviedol. Neočakáva, že by sa do EP mohlo dostať veľa radikálov. "Nemyslím si, že by v EÚ bolo podhubie zrelé na to, aby extrémizmus dostal navrch. Myslím si, že slušných ľudí je väčšina a títo ľudia volia strany, ktoré sú založené na hlbokých demokratických princípoch," zdôvodnil.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam.

(vyslaná redaktorka Viera Kulichová) vs gon