M. Stropnický: Ministri obrany EÚ nespochybňujú správy o konvojoch na Ukrajine

Brusel 18. novembra (TASR) – Ministri obrany krajín EÚ na dnešnom stretnutí v Bruseli nemali pochybnosti ohľadom správ, že neoznačené konvoje prekračujúce rusko-ukrajinské hranice pomáhajú proruským povstalcom na východe Ukrajiny. Uviedol minister obrany Českej republiky Martin Stropnický.

Pripomenul, že na dnešnej Rade EÚ pre zahraničnú a obrannú politiku vystúpil aj nový generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý ministrom zrekapituloval celkovú bezpečnostnú situáciu, ktorá sa týka NATO a EÚ, vrátane situácie na Ukrajine či hrozieb, ktoré predstavuje radikálna moslimská skupina Islamský štát.

„Tieto informácie nikto nespochybnil. Nebola žiadna polemika ohľadom konvojov alebo o tom, či sú separatisti dozbrojovaní,“ zdôraznil Stropnický. Dodal, že v tejto oblasti ide o dopĺňanie stavov, o akúsi „recykláciu“ vojakov, čiže o ich obojstranný pohyb cez rusko-ukrajinské hranice kontrolované separatistami.

Šéf českého rezortu obrany spresnil, že ministri EÚ dnes jednohlasne hovorili o porušovaní dohôd z Minska, že prímerie medzi ukrajinskými silami a povstalcami je iluzórne, keď prebieha otvorený boj o donecké letisko. Podľa ministrov obrany voľby v separatistických oblastiach negatívne „zhustili“ celkovú situáciu, ktorá je aj tak napätá.

„Mysleli sme si, že pred príchodom zimy nastúpi akýsi racionálnejší prvok, čo sa bohužiaľ nepotvrdzuje,“ zhodnotil Stropnický súčasnú situáciu na východe Ukrajiny.

Dodal, že ministri sa dnes zaoberali aj sústavným porušovaním európskeho leteckého priestoru zo strany Ruska, pričom ide o dramatický nárast týchto incidentov voči vlaňajšku.

„Je to také vzdušné pirátstvo. Lietadlá nekomunikujú, nehlásia svoju trajektóriu, môžu byť ohrozením pre civilnú dopravu. Ponúka nám to obraz o tom, aký zložitý partner je Rusko,“ konštatoval Stropnický.

Okrem situácie na Ukrajine a hrozbách, ktoré predstavuje Islamský štát, ministri poukázali na potenciálne nebezpečenstvo radikálneho islamu v Líbyi a zhodnotili priebeh misií EÚ na africkom kontinente. V rámci misie EÚ v Mali dôjde k zmene velenia z francúzskeho na španielske. Stropnický zdôraznil, že ČR by nemala výraznejšie meniť svoju prítomnosť v afrických misiách EÚ, ale v prípade Mali chce pomôcť výstavbou dôležitého mosta.

Ministri obrany sa venovali aj téme podpory pre domáci zbrojný priemysel a možnej spolupráce členských krajín v tejto oblasti.

„Hovorili sme ale aj o potrebe zmeny strategického bezpečnostného konceptu EÚ, ktorý už nereflektuje súčasnú bezpečnostnú situáciu,“ uviedol Stropnický. Podľa jeho slov by EÚ do júnového summitu mala tento koncept prepracovať.

Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) gon