Macedónsko: Koalícia sa dohodla s opozíciou, predčasné voľby nebudú

Skopje 26. augusta (TASR) – Macedónska vláda a opozícia vyriešili dnes spor okolo zodpovednosti za parlamentnú roztržku, po ktorej hrozilo, že dôjde k predčasným voľbám a ďalšiemu poškodeniu úsilia krajiny začať rozhovory o prijatí do EÚ. Informovala o tom agentúra Reuters.

Obe strany sa dohodli a podpísali správu komisie, ktorej úlohou bolo vyšetriť incident z decembra minulého roku, keď opozičných poslancov vykázali z parlamentu za to, že sa pobili.

Napriek tomu, že správa neobsahuje jednoznačné závery, väčší podiel viny sa v nej pripisuje vláde. Konzervatívny predseda vlády Nikola Gruevski ešte v sobotu pohrozil, že si radšej vynúti predčasné voľby dva roky pred ich plánovaným termínom, akoby mal podpísať zistenia uvedené v predloženej správe, ale v nedeľu ustúpil.

"Rozhodli sme sa, že v záujme štátu a aj napriek tomu, že platíme vysokú cenu, budeme hlasovať a podpíšeme správu komisie tak, ako si to želá opozícia," uviedol Gruevski v nedeľu neskoro večer. Vláda a predstavitelia opozície podpísali správu dnes.

"Som rád, že záujem občanov prevážil nad záujmom politických strán," povedal predseda komisie Borce Davidovski, ktorého na tento post nominovala opozícia. "Máme za sebou ťažkú prácu a pri tej príležitosti by som sa rád poďakoval expertovi z Európskej únie, ktorý venoval všetko svoje úsilie tomu, aby táto správa bola konečná."

Komisia vznikla na nátlak EÚ potom, keď hádka spôsobila, že opozícia začala bojkotovať parlament a pohrozila, že bude sabotovať komunálne voľby. Práca komisie prebiehala pod dohľadom predstaviteľa EÚ.

Európska únia zároveň bývalú zväzovú republiku Juhoslávie varovala, že predlžovanie patovej situácie ešte väčšmi sťaží jej šance začať rozhovory o vstupe do Únie. Ponuka na prístupové rozhovory je už aj tak ohrozená dve desaťročia trvajúcim sporom o názov Macedónsko, ktorý má republika spoločný s rovnomennou severogréckou provinciou.

Macedónsko sa stalo oficiálnym kandidátom na vstup do EÚ v roku 2005, len štyri roky po tom, čo sa tesne vyhlo občianskej vojne medzi vládnymi bezpečnostnými jednotkami a partizánskou armádou etnických Albáncov.

1 luk žab